To jeszcze nie koniec! Będą nowe ekologiczne diesle TDI od Volkswagena zasilane biopaliwem!

To jeszcze nie koniec! Będą nowe ekologiczne diesle TDI od Volkswagena zasilane biopaliwem!

Silnik 2.0 TDI Common rail

Podaj dalej

Jak wynika z najnowszych informacji, koncern Volkswagen AG nie rezygnuje z produkcji silników Diesla. Przynajmniej na razie. Niemcy zaplanowali wypuszczenie na rynek jednostek napędowych zasilanych biopaliwem.

Dlaczego Volkswagen wraca do pomysłu z biopaliwem?

Pomysł na biopaliwa nie jest niczym nowym. Propagowanie tego typu źródła energii do silników Diesla, miało miejsce już ponad dekadę temu. W przypadku samochodów osobowych, założenie to zupełnie się nie przyjęło. Dlaczego więc, Volkswagen chce reanimować ten pomysł? Jak można przeczytać w oświadczeniu niemieckiej marki, od czerwca 2022 roku, wszystkie jednostki TDI będą mogły być zasilane hydrorafinowanym olejem roślinnym – zwany HVO (Hudro-treated Vegetable Oil). Takie paliwo jest wytwarzane z odpadów roślinnych.

TDI
Fot. pixabay.com

Zdaniem ekspertów z koncernu Volkswagen AG, rośliny, z których opracowano biopaliwo wchłonęły taką samą ilość CO2, które zostanie wydzielona podczas spalania takiego oleju. Niestety biopaliwa są droższe od tradycyjnego oleju napędowego. Do tego, póki co nie ma w Polsce zbyt dużo stacji, na których można by zatankować HVO. Czy to się zmieni z czasem? Poczekamy, zobaczymy.

W którym modelach będą montowane nowe silniki?

Właściwie już można je znaleźć w ciężarówkach marki DAF. Jeżeli chodzi o samochody osobowe, to pierwsze jednostki TDI zasilane biopaliwem HVO mają pojawić się w dwóch kompaktowych modelach Volkswagena. Pierwszym z nich będzie Golf, a drugim Tiguan. Do których aut jednostki te trafią w dalszej kolejności? Tego na razie nie wiadomo. Czy ,,nowa’’ technologia zrewolucjonizuje europejski rynek motoryzacyjny? Raczej nie, tym bardziej, że za około dekadę większość miast wprowadzi zakaz wjazdu samochodów z silnikami spalinowymi.

Tankowanie
fot. pixabay

Prawdopodobnie lata 2030-2035 to ostatni czas, w którym producenci samochodów będą oferować diesle. W późniejszych latach pozostaną nam już tylko auta elektryczne. Spalinowe zaczną powoli znikać z rynku. Mamy nadzieję, że równie ważną rolę w tej rewolucji motoryzacyjnej, odegrają również samochody z napędem wodorowym. To bardzo ciekawa alternatywa dla aut z silnikami elektrycznymi. Jednak, póki co, trudno wyrokować jaka dokładnie będzie przyszłość motoryzacji. To okaże się już za około dekadę.

Fot. Volkswagen, pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News