To idealny diesel na obecne czasy! Mało pali, więc nie ma co się obawiać drogiego paliwa

To idealny diesel na obecne czasy! Mało pali, więc nie ma co się obawiać drogiego paliwa

Wydech

Podaj dalej

W obecnych czasach, kiedy ceny oleju napędowego biją kolejne rekordy. Wiele osób, które planowały zakup auta z silnikiem Diesla zastanawia się czy taki zakup nadal ma sens. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak na pewno warto rozważyć zakup tej jednostki.

O jaki motor chodzi?

Myśląc o oszczędnym i stosunkowo trwałym silniku, nie można pominąć jednostki 1.6 HDI. Ta była dostępna w wielu modelach Peugeota i Citroena. Można ją znaleźć także w Volvo V40 2/V50 oraz w Fordzie Focusie Mk3 i w Fordzie Mondeo Mk4. Motor 1.6 HDI to konstrukcja dość niezawodna, pod warunkiem, że usunie się sitko znajdujące się w przewodzie doprowadzającym olej do turbosprężarki. Oprócz tego trzeba przygotować się również na wymianę podkładek pod wtryskiwaczami. Na szczęście rozwiązanie tych problemów nie jest drogie.

Jaką moc generuje ten motor? Na rynku dostępny był w kilku wersjach. Podstawowa mogła pochwalić się mocą na poziomie 90 KM. Topowa z najnowszej rodziny e-HDi generuje 120 KM. Odmiany wysokoprężne o pojemność 1,6 l, bardzo dobrze sprawdzają się w modelach z segmentu B. Nadają się też do aut kompaktowych, o ile mają co najmniej 110 KM. Jednak w samochodach klasy średniej wyraźnie brakuje im mocy.

Ile trzeba wydać na auto z silnikiem 1.6 HDI?

Najtańsze egzemplarze Peugeota 207 z tym motorem kosztują niecałe 8000 złotych, najdroższe wyceniono na około 20 000 złotych. Z kolei, Citroeny C4 2. generacji z motorem 1.6 HDI można kupić od około 17 000 złotych do niecałych 40 000 złotych.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News