Teraz kupisz zadbane Audi S3 już za 25 000 zł! Hot hatch za rozsądną cenę!

Teraz kupisz zadbane Audi S3 już za 25 000 zł! Hot hatch za rozsądną cenę!

audi_s3

Podaj dalej

Szukasz stosunkowo taniego i szybkiego hot hatcha. Jedną z ciekawszych propozycji jest pierwsza generacja Audi S3. Jakie osiągi ma to małe zwinne auto? Co warto wiedzieć na temat tego modelu? Więcej szczegółów przeczytacie w tekście.

Pancerny silnik i dobre osiągi

Audi S3 ma pod maską pancerny silnik 4-cylindrowy o pojemności 1,8 l z turbodoładowaniem. Jednostka ta w przypadku wersji przedliftingowej generuje moc rzędu 210 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 270 Nm. Auto przed modernizacją rozpędza się do setki w 6,8 s. Jego prędkość maksymalna to 238 km/h.

Z kolei, odmiana po modernizacji ma nieco zmodyfikowany silnik 1.8T o mocy 225 KM. Maksymalny moment obrotowy to w tym przypadku 280 Nm. Samochód w tej wersji osiąga pierwszą setkę w 6,6 s. Jego prędkość maksymalna to 243 km/h. To bardzo dobre wyniki biorąc pod uwagę fakt, że najstarsze egzemplarze Audi S8 8L mają już ponad 20 lat.

Niezależnie od rocznika, auto ma na pokładzie napęd 4×4 quattro. Niestety nie jest to układ stały z mechanizmem różnicowym Torsen. Takie rozwiązanie znajdziecie w S4 B6, S6 C5 czy S8 D2. W tym przypadku napęd przekazywany jest na koła przednie, a tyłu dołączany jest w razie uślizgu przedniej osi za pośrednictwem sprzęgła Haldex. Niezależnie od rocznika moment obrotowy przekazywany jest na koła przy pomocy 6-biegowej skrzyni manualnej. Automat nie był oferowany w tej generacji S3. Dopiero w kolejnej pojawiła się 2-sprzęgłowa przekładnia zautomatyzowana DSG. Co prawda, dużo szybciej zmienia biegi, ale też nie jest tak niezawodna jak skrzynia manualna.

Ile tak naprawdę trzeba wydać na zadbany egzemplarz Audi S3 1. generacji?

Jak sugeruje tytuł jest to 25 000 zł. Oczywiście zdarzają się też egzemplarze droższe. Jeśli mają niewielki przebieg i są bardzo zadbane również warto je kupić. Zakup sztuk poniżej 20 000 zł to dość duże ryzyko. Szybko może okazać się, że w samochód trzeba włożyć drugie tyle, a i tak nadal nie będzie w perfekcyjnym stanie. Decydując się na tak wiekowe auto sportowe trzeba pamiętać o jednym. Bez względu na to jak drogiego egzemplarza nie kupić i tak trzeba będzie dołożyć do auta kilka tysięcy złotych. Jednak zdecydowanie lepiej wybierać te zadbane sztuki, bo tam wkład będzie dużo mniejszy.

Fot. Audi

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News