Ten wyjątkowy egzemplarz Lamborghini Countach jest na polskim portalu aukcyjnym!

Ten wyjątkowy egzemplarz Lamborghini Countach jest na polskim portalu aukcyjnym!

Countach

Podaj dalej

Kto nie kojarzy jednego z najbardziej kultowych modeli Lamborghini o dobrze już znanej nazwie Countach. Właśnie takie auto jest dostępne na jednym z polskich portali aukcyjnych. Samochód wystawiono za 299 000 euro.

Ważne fakty na temat tego modelu

Lamborghini Coutach było produkowane od 1974 do 1990 roku. Przez ten czas samochód przechodził kilka modernizacji. Zmieniano też silnik. Egzemplarz, który jest dostępny na wspomnianej aukcji – link znajdziecie tutaj – pochodzi z 1989 roku. Auto ma centralnie umieszczony wolnossący silnik V12 o pojemności 5,2 l, który generuje moc 455 KM. Jego maksymalny moment obrotowy to 500 Nm.

Dzięki takiej jednostce napędowej i masie na poziomie około 1450 kg. Samochód osiąga pierwszą setkę 4,9 s. Jego prędkość maksymalna to 295 km/h. Z kolei do 200 km/h Countach w takiej wersji rozpędza się w 17 s. Szacowane zużycie paliwa to od 20 do 30 litrów na 100 km/h.

Co jeszcze warto wiedzieć o modelu Countach?

Na pewno to, że auto było dostępne tylko z 5-biegową skrzynią manualną. W dzisiejszych czasach jest to cecha już zupełnie niespotykana w topowych samochodach sportowych pokroju Ferrari czy Lamborghini. Samochód ma napęd na tył. Połączenie skrzyni ręcznej i takiego rodzaju napędu w samochodzie z centralnie umieszczonym silnikiem to mieszanka wybuchowa.

Prowadzenie tego modelu wymaga zarówno doświadczenia jak i ogromnego opanowania. W przypadku wpadnięcia w poślizg, reakcja kierowcy musi być natychmiastowa. To właśnie charakteryzuje samochody z centralnie umieszczonym silnikiem. Świetnie pokonują zakręty, gdy nawierzchnia jest sucha. Jednak, gdy takie auto wpada w poślizg, wszystko dzieje się w bardzo szybkim tempie. Często nawet wprawiony kierowca nie może opanować takiego samochodu w poślizgu.

Auto nie pomogło firmie Lamborghini wyjść z finansowych tarapatów

Pomimo, że obecnie patrzymy na Countach jak na auto kultowe i wyjątkowe to nie pomogło ono włoskiej firmie wyjść z finansowego kryzysu. Pod koniec lat 70. XX wieku Lamborghini ogłosiło bankructwo. W tym samym czasie markę odkupił amerykański koncern Chrysler, który postawił ją na nogi i odsprzedał niemieckiemu koncernowi Audi AG. Pod jego skrzydłami włoska marka rozwija się do dzisiaj i cały czas zadziwia swoich klientów.

Fot. Lamborghini

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News