Ten Volkswagen Golf 4 został zakupiony w polskim salonie 15 lat temu. Nadal jest w tej samej rodzinie i nikt nie chce go sprzedać!

Ten Volkswagen Golf 4 został zakupiony w polskim salonie 15 lat temu. Nadal jest w tej samej rodzinie i nikt nie chce go sprzedać!

VW

Podaj dalej

Na kanale motoryzacyjnych Zachar OFF pojawił się film z właścicielem wyjątkowego egzemplarza Volkswagena Golfa 4. generacji. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym aucie nic nadzwyczajnego. Jednak nietypowa jest historia tego konkretnego samochodu.

Auto jest od początku w Polsce

Golf został zakupiony 15 lat temu w salonie Volkswagena w Radomiu. Od tego czasu samochód cały czas jest w jednej rodzinie. Właściciel wie co ma i dlatego nie ma zamiaru sprzedawać tego wyjątkowego egzemplarza. Znalezienie Golfa 4. generacji w dobrej kondycji z pewnością nie byłoby łatwym zadaniem. Prezentowane auto z nagrania wideo nie jest idealne, ale technicznie sprawne. Widać, że z niektórych elementów plastikowych zdążyła już zejść farba. Do tego samochód ma już ślady rdzy. Mimo to jeździ dalej i spełnia swoją funkcję. Ma też symboliczny przebieg. Samochód przejechał niecałe 125 000 km.

Pod maską niemieckiego kompaktu pracuje wolnossący motor benzynowy o pojemności 1,6 l. Jego moc to 102 KM. Samochód rozpędza się do pierwszej setki w 12,7 s, czyli całe wieki. Jego prędkość maksymalna to 185 km/h. Właściciel zwraca jeszcze uwagę, że pomimo niewielkiej pojemności jednostki napędowej, auto potrafi zużywać nawet 10 l/100 km w mieście.

Dlaczego ten model jest aż tak popularny?

Z kilku prostych względów. Po pierwsze, to bardzo trwała i solidna konstrukcja. Oczywiście ma swoje mankamenty. Jednym ze słabszych punktów jest w tym przypadku zabezpieczenie antykorozyjne. Jednak, pod względem mechanicznym to bardzo udany samochód. Nie ma zbędnych bajerów, więc nie ma co się psuć. Części mechaniczne wykonano ze sporym zapasem materiałowym. Dzięki czemu są trwałe i solidne. Wytrzymują setki tysięcy kilometrów zanim się zużyją. Volkswagen Golf 4 powstał w czasach, kiedy producenci zupełnie inaczej podchodzili do konstruowania pojazdów. Auto miało być na lata.

volkswagen_golf_tdi_5-door_25
Fot. Volkswagen

Obecnie liczy się przede wszystkim design, elektroniczne gadżety i osiągi. Mało kto w obecnych czasach jeździ tym samym samochodem więcej niż 5-7 lat. Większość producentów aut oszczędza na wielu częściach, bo potencjalni klienci i tak nie zwrócą na nie uwagi. Oczywiście chodzi też o maksymalizację zysków. Do tego dochodzą restrykcyjne obostrzenia dotyczące norm emisji spalin.

Fot. pixabay.com, Volkswagen

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News