Ten typowy problem silników Diesla dotyczy prawie każdego właściciela!

Ten typowy problem silników Diesla dotyczy prawie każdego właściciela!

Silnik 2.0 TDI

Podaj dalej

Jeśli miałeś lub masz używane auto z silnikiem Diesla, to na pewno już spotkałeś się z tym problemem. Kiedy auto podczas dodania gazu nie chce przyspieszać jak dawniej, a z rury wydechowej wydziela się czarny dym. Może to być wina uszkodzonych wtryskiwaczy.

Dlaczego auto dymi i nie jedzie?

Jeżeli już okaże się, że winne są wtryskiwacze, warto zadać sobie pytanie, co właściwie się z nimi dzieje. Dlaczego, gdy są uszkodzone to samochód nie chce rozpędzać się jak wcześniej i zostawia za sobą kłęby czarnego dymu? Powód najczęściej jest prosty. Wtryskiwacze z czasem się wyrabiają i zacinają. W efekcie nie podają do cylindrów paliwa pod odpowiednim ciśnienie. Paliwo zamiast być dawkowane pod ciśnieniem, leje się jak z kranu.

1.9 TDI
Fot. Volkswagen

W rezultacie mieszanka paliwowo-powietrzna nie ma właściwego składu i silnik Diesla nie działa tak jak powinien. Uszkodzone wtryskiwacze to bardzo groźna usterka. Dlaczego? Bo jeśli wtryskiwacz przepuści zbyt dużo paliwa i dojdzie do silnego wybuchu, wówczas może dojść nawet do wypalenia dziury w tłoku. Wtedy konieczna będzie kompleksowa naprawa silnika, czyli jego remont.

Jak rozwiązać problem awarii wtryskiwaczy?

W nielicznych przypadkach można zdecydować się na wlanie do baków specjalnego specyfiku czyszczącego. Jednak trzeba pamiętać o tym, że aby taki produkt był skuteczny, najlepiej go kupić od mechanika. Warsztaty mają dostęp do dużo lepszych preparatów niż te, które są dostępne dla zwykłych klientów.

BMW M57
Fot. BMW

Jeśli jednak to nie pomoże, konieczna będzie wymiana wtryskiwaczy. Na nowe lub fabrycznie regenerowane, czyli naprawiane przez producenta, który je wytworzył. Nie są to tanie rzeczy, jednak odradzamy oddawanie wtryskiwaczy do regeneracji małym firmom. Taka naprawa to loteria, a potem trudno udowodnić klientowi, że taka część była nieprawidłowo naprawiona.

Fot. Volkswagen, BMW

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News