Takich opon lepiej nie kupuj! Mogą być niebezpieczne! Zobacz o co chodzi!

Takich opon lepiej nie kupuj! Mogą być niebezpieczne! Zobacz o co chodzi!

Opony używane

Podaj dalej

Lata temu opony bieżnikowane cieszyły się na polskim rynku całkiem sporą popularnością. Jednak z czasem, wraz z bogaceniem się społeczeństwa, zainteresowanie znacznie się zmniejszyło. Podpowiadamy jakie tego typu ogumienie ma wady i zalety.

Czy warto kupić opony bieżnikowane?

Naszym zdaniem nie warto. Dlaczego nie warto zdecydować się na nalewki? Żeby się o tym przekonać, najpierw trzeba zrozumieć jak powstaje tego typu ogumienie. Są to opony regenerowane, które powstają z opon ze zużytym bieżnikiem, ale nienaruszonymi ściankami bocznymi. Starty bieżnik jest specjalnie wyrównywany podobnie zresztą jak ścianki bocznej. Następnie, na tak przygotowaną oponę, wylewana jest gorąca guma, w której odciskany jest bieżnik. W efekcie, na pierwszy rzut oka ogumienie wygląda jak fabrycznie nowe.

Tanie opony
Fot. pixabay.com

Niestety to tylko pozory. Taka opona nie jest odporna na przeciążenia tak samo jak nowa. Zwykle tego typu ogumienie ma bardziej agresywny bieżnik, dzięki temu lepiej radzi sobie na śniegu. Jednak na mokrej drodze nie jest już tak dobrze. Do tego dochodzi ryzyko, że w trakcie ostrego hamowania, z bieżnika zaczną odpadać lamele. To typowa przypadłość większość opon bieżnikowanych. Nalewki, w porównaniu do ogumienia fabrycznie nowego, też znacznie gorzej odprowadzają wodę.

Tanie opony nigdy nie będą dobre

Niestety pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Ogumienie, które jest tanie w produkcji nigdy nie będzie dorównywało parametrami oponom marek premium. Długość drogi hamowania, odprowadzenie wody pod różnymi kątami, a także przyczepność na suchej nawierzchni. We wszystkich kategoriach droższe ogumienie wypada lepiej. Świadczą o tym testy, ale też wiedzą o tym wszyscy doświadczeni wulkanizatorzy.

Opony zimowe
Fot. pixabay.com

Te najtańsze opony siłą rzeczy zwykle są najgorsze. Już budżetowe ogumienie potrafi przysporzyć właścicielowi auta wiele niemiłych niespodzianek w trakcie eksploatacji. Wpadanie w poślizgi na mokrej nawierzchni, wywoływanie wibracji na kierownicy, problemy z wyważeniem, buczenie w trasie i jeszcze wiele innych mankamentów. Na to wszystko musicie się godzić wybierając nowe opony budżetowe. W przypadku nalewek jest jeszcze gorzej. Zastanówcie się czy warto oszczędzać na własnym bezpieczeństwie? Odpowiedź na to pytanie jest oczywiste.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News