Tak potężnego silnika TDI w Volkswagenie jeszcze nie widziałeś!

Tak potężnego silnika TDI w Volkswagenie jeszcze nie widziałeś!

V10 TDI

Podaj dalej

Kto z Was nie kojarzy silnika 1.9 TDI? Tę jednostkę zna prawie każdy. Niewiele osób słyszało natomiast o wysokoprężnej jednostce V10 oferowanej w topowych modelach Volkswagena. Jaką mocą dysponuje? W których auta była oferowana?

Jaką mocą dysponuje motor 5.0 V10 TDI?

Motor ten ma 313 KM i potężny moment obrotowy na poziomie 750 Nm. Dostępne były też wersje o mocy 350 KM z maksymalnym momentem na poziomie 850 Nm. Motor ten był dostępny w topowym SUV-ie Volkswagena. Touareg w tej słabszej odmianie osiąga pierwszą setkę w 7,8 s, w mocniejszej R40 robi to w 6,7 s.

volkswagen-touareg-diesel-tdi
Fot. Volkswagen

W dzisiejszych czasach takie osiągi już tak nie imponują. Jednak 15 lat temu były to bardzo dobre wyniki. Magia tej jednostki wysokoprężnej tkwi jednak w 10-cylindrach. Trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Przyspieszenie do setki to jedno, a elastyczność od 100 do 200 km/h to kolejna istotna kwestia w tego typu autach.

W którym modelu montowano jeszcze ten silnik?

W topowej limuzynie Volkswagena o nazwie Phaeton. Ten model ma moc i moment obrotowy na tym samym poziomie co ,,słabsza” wersja Touarega. Jednak auto jest trochę szybsze, ze względu na niższą masę. Samochód osiąga pierwszą setkę w 6,9 s. Niestety, obecnie motor ten nie jest już oferowany. Ostatnie Volkswageny z taką jednostką zostały wyprodukowane pod koniec 2009 roku.

Fot. Volkswagen

volkswagen-phaeton-diesel-v10
Fot. Volkswagen

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News