Ta wyjątkowa wersja BMW E46 kosztuje ponad 400 000 zł? To prawdziwe dzieło sztuki!

Ta wyjątkowa wersja BMW E46 kosztuje ponad 400 000 zł? To prawdziwe dzieło sztuki!

m3_csl

Podaj dalej

W historii niemieckiej marki BMW jest wiele kultowych modeli. Jeden z ciekawszych to usportowione coupe E46 w odmianie M3 CSL. To specjalnie podrasowana sportowa wersja o jeszcze większej mocy. Obecnie ceny takich aut osiągają pułap ponad 400 000 zł. Dostępne są głównie w Niemczech.

Mocniejszy silnik to podstawa udanego auta sportowego

To sportowe coupe wyróżnia przede wszystkim zmodyfikowany silnik, co przekłada się oczywiście na jeszcze lepsze osiągi niż w przypadku ,,standardowego’’ M3 E46. Auto ma pod maską 6-cylindrowy wolnossący motor benzynowy o pojemności 3,2 l. W ,,zwykłym’’ M3 jego moc wynosi 343 KM, a maksymalny moment obrotowy to 365 Nm. Odmiana CSL ma moc 360 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 370 Nm. Dzięki temu samochód przyspiesza do pierwszej setki w zaledwie 4,9 s. To o 0,3 s lepiej niż podstawowe M3. Teoretycznie nie jest to duża różnica. Jednak w przypadku sportowego auta, każda setna sekundy jest na wagę złota.

bmw_m3_csl_coupe
Fot. BMW

Co jeszcze wyróżnia wersję CSL?

Przede wszystkim zmodernizowany przedni zderzak z carbonowymi dokładkami. A także charakterystyczna tylna lotka, nazywana w środowisku tuningowych ,,ducktail’’. Samochód ma też charakterystyczny wzór felg. Ten jest zarezerwowany tylko dla modelu M3 CSL. Różnice w stosunku do standardowego M3 widać również we wnętrzu. Zastosowano tutaj znacznie lżejsze kubełkowe fotele, a na wewnętrznych panelach drzwi są widoczne carbonowe wstawki. Wszystko po to, aby obniżyć masę auta i poprawić osiągi oraz prowadzenie się auta na zakrętach.

Ciekawą cechą wyróżniającą M3 CSL jest również karbonowy tunel środkowy, a także charakterystyczny masywny kolektor ssący. Ten także wykonano z włókna węglowego. Oczywiście, aby obniżyć masę samochód. Ma on też lepszy przepływ powietrza od standardowego, który jest z tworzywa sztucznego. Ten samochód to prawdziwe dzieło sztuki. Świadczy o tym wiele ciekawych i nietuzinkowych detali. To właśnie one nadają autu sportowego charakteru.

bmw_m3_csl
Fot. BMW

Niestety na takie auto mogą pozwolić sobie nieliczni. Jak już wyżej wspominaliśmy, większość egzemplarzy kosztuje ponad 400 000 zł. Dobra alternatywa dla M3 CSL to standardowe M3. Jest niewiele wolniejsze, nie ma takie wartości kolekcjonerskiej, ale i tak jego ceny rosną. Obecnie można takie auto kupić za około 120 000 zł w bardzo dobrym stanie.

Fot. BMW

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News