Ta sportowa Alfa Romeo ma silnik o pojemności 1,7 l i przyspiesza do setki w zaledwie 4,5 s! Jest niesamowita!

Ta sportowa Alfa Romeo ma silnik o pojemności 1,7 l i przyspiesza do setki w zaledwie 4,5 s! Jest niesamowita!

alfa-romeo-logo

Podaj dalej

Czy sportowy samochód może mieć silnik o pojemności 1,7-litra? We współczesnych czasach, na rynku są dostępne tego typu auta z jeszcze mniejszymi jednostkami napędowymi. Jednak trochę dziwnie wygląda tak mała jednostka i to jeszcze umieszczona centralnie. Osiągi tego modelu udowadniają, że nawet w wozie z małym silnikiem można uzyskać rewelacyjne osiągi.

Mały silnik i ponadprzeciętne osiągi

Dokładna pojemność silnika benzynowego, o którym piszemy to 1,75-litra. Jednostka ma 4 cylindry i turbodoładowanie. Motor oznaczono skrótem TBi. Oprócz doładowania ma jeszcze bezpośredni wtrysk paliwa. Moc tego silnika to 240 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi natomiast 350 Nm. Alfa Romeo 4C z tym motorem osiąga pierwszą setkę w zaledwie 4,5 s. To naprawdę imponujący czas, biorąc pod uwagę fakt, że trudno znaleźć drugie takie auto. Samochody o mocy około 200-250 KM nie przyspieszają do 100 km/h tak szybko. Zwykle robią to w około 6 s. W tym przypadku, kluczem do sukcesu jest niewielka masa samochodu. Całość waży niecałe 900 kg. Aby osiągnąć taką masę, zrezygnowano nawet z wspomagania układu kierowniczego. Prędkość maksymalna tego modelu to 258 km/h.

alfa-romeo-4c
fot. pixabay.com

Co jeszcze powinno się wiedzieć na temat modelu 4C?

Zastosowano tutaj wiele ciekawych rozwiązań technologicznych. Silnik umieszczony został centralnie, dzięki czemu auto ma rewelacyjny rozkład mas. Przez to bardzo dobrze prowadzi się w zakrętach. Niektóre elementy konstrukcji zostały wykonane z włókna węglowego. Moc przekazywana jest tylko na tylne koła. Za przeniesienie momentu obrotowego z jednostki napędowej odpowiada 6-biegowa przekładnia zautomatyzowana TCT z podwójnym suchym sprzęgłem. Auto było produkowane od roku 2013 do 2020. Samochód można było kupić zarówno w wersji zamkniętej coupe, jak i z otwieranym dachem – jako roadster.

Za projekt sylwetki odpowiadał Włoch, Lorenzo Ramaciotti, który pracował dla słynnego studia Pininfarina. Designer ma na swoim koncie takie modele Ferrari jak: F430, 456 GT, 550 Maranello czy 612 Scalietti. Zaprojektował również Peugeota 406 Coupe oraz Maserati Quattroporte 6. generacji. To z pewnością odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu. Właśnie dlatego Alfa Romeo 4C wygląda tak zjawiskowo i to niezależnie od wersji.

fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News