Sprawdził jak przyspiesza Bugatti Chiron z włączonym system Launch Control! [WIDEO]

Sprawdził jak przyspiesza Bugatti Chiron z włączonym system Launch Control! [WIDEO]

bugatti_chiron_1

Podaj dalej

Większość osób, nawet tych, które zupełnie nie interesują się motoryzacją, doskonale wie, że Bugatti Chiron to jedno z najszybszych aut spalinowych na świecie. Niby zdajemy sobie sprawę, że samochód ten osiąga pierwszą setkę w około 2,4 s. Jednak warto zobaczyć jak wygląda takie przyspieszenie z perspektywy kierowcy.

Ważne fakty

Samochód ma centralnie umieszczony silnik W16 o pojemności 8,0 l, który jest wspomagany 4 turbosprężarkami. Jednostka benzynowa generuje potężną moc rzędu 1500 KM. Jej maksymalny moment obrotowy to 1600 Nm. Napęd jest przekazywany na 4 koła za pośrednictwem 7-biegowej 2-sprzęgłowej przekładni zautomatyzowanej. Pierwsza setka pojawia się na prędkościomierzu po 2,4 s. Do 200 km/h auto rozpędza się w zaledwie 6,1 s, a do 300 km/h w 13,1 s. Z kolei po 32,6 s, samochód osiąga zawrotną prędkość 400 km/h. Prędkość maksymalna Chirona to ponad 420 km/h.

Bugatti Chiron koszt serwisu
Fot. pixabay.com

Patrząc na parametry techniczne tego modelu, można dojść do wniosku, że takich osiągów nie da się wykorzystać na drodze publicznej. Nawet na autostradzie w Niemczech, gdzie nie ma limitu, trudno będzie rozpędzić się do 400 km/h. Mało jest też torów wyścigowych umożliwiających sprawdzenie osiągów Bugatti Chiron. Model ten pozostaje więc autem, które ,,pręży swoje muskuły”, ale większość użytkowników i tak nigdy w pełni nie wykorzysta potencjału tego samochodu. Z drugiej strony, dobrze wiedzieć, że ma się auto o takiem mocy. Już przyspieszenie do setki robi ogromne wrażenie. Nie trzeba nawet jechać 200 km/h, żeby poczuć jak szybki jest ten drogowy bolid.

Same liczby to nie wszystko

Osiągi tego auta są więcej niż imponujące. Wydają się wręcz niemożliwe. Jednak same suche liczby to nie wszystko. Aby poczuć to przyspieszenie, trzeba się tym autem przejechać. Jakie przeciążenia podczas startu od zera do setki w Bugatti Chiron przeżywa kierowca? Teraz, możecie zobaczyć to na wideo wrzuconym na angielski kanał motoryzacyjny carwow. Reakcja Matta robi wrażenie. Osiągi jednego z najdroższych i najszybszych aut świata muszą być spektakularne. W innym przypadku klienci nie zapłacili by za taki samochód tak ogromnej kwoty. Za ten pojazd trzeba zapłacić ponad 4 miliony euro. To wydatek już nie dla milionerów, a prawdopodobnie dla miliarderów.

Fot. Bugatti, pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News