Sportowe Audi R8 z dieslem V12 o mocy 650 KM. Zobacz najmocniejsze sportowe auto z dieslem!

Sportowe Audi R8 z dieslem V12 o mocy 650 KM. Zobacz najmocniejsze sportowe auto z dieslem!

Podaj dalej

Lata temu, kiedy na rynku było już dostępne pierwsze sportowe Audi R8 z prawdziwego zdarzenia. Niemcy wpadli na pomysł skonstruowania prototypu rasowego auta drogowego, którego źródłem napędu będzie diesel. Jak im to wyszło, jaką jednostkę zastosowano tym modelu?

Audi R8, potężny diesel 5.5 TDI i jego parametry techniczne

Jednostka 5.5 TDI ma 12 cylindrów w układzie ,,V” i dysponuje mocą 650 KM. Maksymalny moment obrotowy tego silnika to potężne 1000 Nm. Dzięki temu diesel osiąga pierwszą setkę w zaledwie 4,2 s. To osiągi, które nawet dzisiaj robią ogromne wrażenie. A ten projekt został zaprezentowany w 2008 roku. Czyli już około 13 lat temu. Równie imponująca jest prędkość maksymalna tego nietypowego R8. Samochód bez problemów osiąga 300 km/h.

Audi R8 V12 TDI concept
Audi R8 V12 TDI concept przód

Co ciekawe, ten potężny diesel trafił do seryjnego Audi Q7 pierwszej generacji. Jednak, jego moc w SUV-ie została obniżona do 500 KM, zwiększono za to pojemność do 6-litrów. Chodziło prawdopodobnie o to, żeby jednostka nie była tak mocno wysilona. Jeśli Audi wypuściło by jednak R8 z takim motorem, to byłby to prawdopodobnie jedyny tego typu samochód dostępny na rynku.

Audi R8 V12 TDI concept
Audi R8 V12 TDI concept tył

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News