Słyszysz huczenie podczas jazdy! Czeka cię wymiana jednego z tych elementów! Tanio nie będzie!

Słyszysz huczenie podczas jazdy! Czeka cię wymiana jednego z tych elementów! Tanio nie będzie!

wyząbkowanie opon

Podaj dalej

Huczenie podczas jazdy może oznaczać kilka problemów. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy jednak elementów związanych z kołami. O czym konkretnie może świadczyć huczenie?

Źródłem huczenia najczęściej są łożyska

Huczenie słyszalne w trakcie jazdy, które wraz ze wzrostem prędkości auta jest coraz głośniejsze może świadczyć o uszkodzonym łożysku. Jeżeli w trakcie pokonywania zakrętów dźwięk ten cichnie to z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że to wina jednego z łożyska. Znalezienie uszkodzonego łożyska nie jest takie proste jak pozornie się wydaje.

Mechanicy często sprawdzają je na podnośniku. Jeśli uszkodzone łożysko jest na jednej z napędzanych oś, wówczas można to przetestować dodając gazu kiedy auto stoi na podnośniku. Jeśli są wątpliwości co do strony, mechanik proponuje wymianę dwóch łożysk na jednej osi. W przypadku, gdy auto ma być użytkowane przez dłuższy czas a ma duży przebieg, warto to zrobić.

łożysko
Fot. pixabay.com

Czym grozi odwlekanie wymiany łożyska koła?

Odkładanie wymiany tego elementu w czasie może skończyć się nawet zablokowaniem koła w trakcie jazdy. W konsekwencji samochód wpada w poślizg i nie mamy nad nim żadnej kontroli. Nie warto decydować się na tanie łożyska. Te zaczną huczeć ponownie już po kilku tysiącach kilometrów. Spore ryzyko wiąże się jeszcze z zakupem łożysk używanych. Nie warto oszczędzać na własnych bezpieczeństwie.

Huczenie może być spowodowane również oponami

Huczenie podczas szybszej jazdy na autostradzie lub trasie szybkiego ruchu może być spowodowane również wyząbkowanymi lub w inny sposób zużytymi oponami. Tak uszkodzone ogumienie nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Trzeba je po prostu wymienić na nowe i to możliwe jak najszybciej. Jazda na tak zużytych oponach może skończyć się wpadnięciem w poślizg.

huczenie opon
Fot. pixabay.com

Nieprzyjemne odgłosy w trakcie jazdy oraz wibracje na kierownicy czy problemy z wyważeniem mogą powodować również tanie opony. Ten typ niestety tak ma i trzeba się do tego przyzwyczaić. Wiele budżetowych opon sprawdza się głównie w ruchu miejskim. Problemy i dyskomfort z jazdy zaczynają się w trasie lub podczas jazdy w słabych warunkach pogodowych. Aby nie mieć problemów z huczeniem opon zaraz po zakupie, radzimy decydować się na ogumienie klasy średniej lub premium.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również