Skoda Superb nie dała szans BMW M5 z silnikiem V10! [WIDEO]

Skoda Superb nie dała szans BMW M5 z silnikiem V10! [WIDEO]

Superb

Podaj dalej

Znany dziennikarz motoryzacyjny Patryk Mikiciuk chciał sprawdzić czy Skoda Superb 3. generacji po tuningu wyprzedzi BMW M5 E60 z silnikiem V10. Wyścig odbył się na opuszczonej płycie jednego z polskich lotnisk.

Kilka faktów na temat BMW M5 E60

Samochód ma 5-litrowy, wolnossący silnik benzynowy V10 o mocy 507 KM. Jego maksymalny moment obrotowy to 520 Nm. M5-ka z takim motorem osiąga pierwszą setkę w 4,7 s. Prędkość maksymalna tego auta to 250 km/h. Po zdjęciu elektronicznego ogranicznika BMW jest w stanie rozpędzić się do ponad 300 km/h.

Samochód ma napęd tylko na tylną oś. To sprawia, że znacznie trudniej nim sprawnie wystartować niż ma to miejsce w przypadku auta z układem 4×4. M5 E60 jest wyposażone w zautomatyzowaną skrzynię SMG 3. generacji.

Parametry dotyczące Skody Superb

Widoczna na filmie Skoda Superb 3. generacji seryjnie dysponowała mocą 280 KM i maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 350 Nm. A to wszystko z zaledwie 2-litrowego silnika TSI, oczywiście z turbodoładowaniem. Samochód dysponuje 6-biegową przekładnią zautomatyzowaną DSG. Przed tuningiem Superb z takim silnikiem osiągał setkę w 5,8 s – to już i tak bardzo dobry wynik. Jego prędkość maksymalna wynosiła natomiast 250 km/h.

Skoda po modyfikacjach za około 30 000 zł dysponuje już znacznie większą mocą. Ma nie 280 KM, a około 520 KM. Nie wiemy jakie dokładnie ten samochód ma osiągi. Nie znamy ani czasu, w którym rozpędza się do 100 km/h, ani prędkości maksymalnej. Jednak jak widać na załączonym filmie, samochód ten jest dużo szybszy niż BMW M5 E60.

Oglądając ten wyścig widać nie tylko potężne pieniądze zainwestowane w tuning Skody. Trzeba przyznać, że nie bez znaczenia jest też w tym przypadku przeskok technologiczny. Nawet Superb w seryjnej wersji z 2-litrową benzyną jest zaledwie o 1,1 s wolniejszy w sprincie do setki od BMW z 5-litrowym motorem V10. Nie bez znaczenia jest też napęd w obydwu auta. Superb dysponuje napędem 4×4 co daje mu dużą przewagę na starcie.

Porównując ze sobą te obydwa auta trzeba pamiętać jednak o jeszcze jednej kwestii. BMW M5 E60 to auto seryjne, po tuningu z pewnością bez problemu poradziłoby sobie ze Skodą. Większy silnik to tak naprawdę też większy potencjał. Wystarczy popatrzeć jak szybkie są BMW M5 po tuningu firmy G Power. To wiele wyjaśnia.

Fot. Skoda

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News