Skąd warto sprowadzać samochody używane? Niemcy, Szwajcaria, USA a może Francja? [poradnik]

Skąd warto sprowadzać samochody używane? Niemcy, Szwajcaria, USA a może Francja? [poradnik]

Skąd sprowadzić dobre auto

Podaj dalej

Wraz z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 rozpoczął się import samochodów używanych do Polski na dużą skalę. Obecnie wybór aut z różnych rynków jest tak duży, że bardzo łatwo jest się w tym pogubić. Skąd warto sprowadzać wozy, a skąd nie? Co charakteryzuje dane rynki?

Samochody używane – co charakteryzuje auta z konkretnych krajów?

Jednym z najpopularniejszych kierunków są Niemcy. Samochody używane od naszych zachodnich sąsiadów są zadbane technicznie i w wielu przypadkach serwisowane w ASO przez długi czas. Oczywiście nie wszystkie, na pewno nie te z owianych złą sławą berlińskich placów. Najlepsze samochody używane znajdziecie w zachodniej części Niemiec. Te najlepiej kupić od osoby prywatnej, są firmy, które w tym pomagają.

Samochody z Niemiec
Audi A4 B8

Największy mankament większości samochodów z Niemic to duże przebiegi. Oczywiście od tej zasady są wyjątki, ale trzeba pamiętać o tym, że jest to duży kraj i większość kierowców pokonuje długie trasy. Nowsze małe auta często nie są tam myte prawie w ogóle. Niemcy tratują je jak jednorazówki. Kolejny ciekawy kierunek to Szwajcaria. Samochody używane z tego małego kraju często mają bardzo bogate wyposażenie. Szwajcarzy zwykle dbają o wnętrze (tak naprawdę mało jeżdżą), a elementy blacharskie nie mają śladów korozji. Ale są wyjątki. Niestety, aby opłacało się sprowadzić auto ze Szwajcarii musi być ono mniej lub bardziej rozbite. Często wymagają też wymiany akumulatora.

Decydując się na auto ze Szwajcarii trzeba jednak pamiętać o tym, że zdarzają się też grube wtopy. Wozy po powodzi czy bardzo poważnym wypadku. Samochody używane są sprowadzane również z Francji. W tym przypadku bardzo łatwo trafić na słaby egzemplarz. Samochody te są poobijane, ale nie jest tak zawsze. W niektórych przypadkach nawet niegroźnie, ale w efekcie trzeba malować cały samochód i ciężej potem takie auto sprzedać. Oczywiście zdarzają się też egzemplarze w stanie perfekcyjnym. Dlatego nie warto przekreślać samochodów z Francji.

Samochody z USA
Samochody z USA

Kolejny rynek skąd sprowadza się samochody używane to Stany Zjednoczone. Wozy z USA w zdecydowanej większości przypadków są mniej lub bardziej rozbite, bądź mają uszkodzony silnik, skrzynię lub napęd na przykład 4×4 (jeżeli taki w danym aucie występuje). Na szczęście większość szkód i awarii jest odnotowana w bazie Carfax, link tutaj. Ta baza uwzględnia szkody i usterki, których nie pokazują inne bazy. Decydując się na auta z USA trzeba pamiętać jeszcze do dostosowaniu świateł do europejskich standardów.

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News