Samochód Michaiła Gorbaczowa został wystawiony w Polsce za 4,5 miliona złotych!

Samochód Michaiła Gorbaczowa został wystawiony w Polsce za 4,5 miliona złotych!

Ził 41041 Wnętrze

Podaj dalej

Przeglądając najdroższe samochody wystawione na polskich portalach aukcyjnych traficie na wiele modeli Ferrari, Lamborghini i innych tego typu marek. Wchodząc na nasz rodzimy portal z ogłoszeniami nikt nie przypuszcza, że znajdzie tak nietypowe auto.

Jak nazywa się ta nietypowa limuzyna i co ma pod maską?

Samochód, którym jeździł Michaił Gorbaczow to Ził 41052. Limuzynę wyprodukowano w 1990 roku na terenie ZSRR. Ten model był wytwarzany od 1985 roku do roku 2000. Pod maską auta pracuje benzynowy silnik V8 o pojemności 7,7 l. Jego moc to 315 KM. Jego maksymalny moment obrotowy to 608 Nm. Napęd przekazywany jest tylko na tylne koła za pośrednictwem 3-biegowej skrzyni automatycznej.

Jak wynika z informacji zawartych w ogłoszeniu, przy konstruowaniu tego samochodu, inżynierowie najpierw opracowali pancerną klatkę. Dopiero później na jej bazie została zbudowana reszta elementów nośnych i karoserii. Samochód jest opancerzony i waży 3550 kg.

Ził 41041
Fot. ZiŁ

To jeden z 13 egzemplarzy tego modelu na świecie. Według nieoficjalnych danych auto ma prawie 6 metrów długości, a dokładnie 5 metrów i 750 cm. Dostępna była też wersja o długości ponad 6 metrów (6 m i 330 cm). Samochód z ogłoszenia na polskim portalu aukcyjnym to prawdopodobnie wersja dłuższa.

Co jeszcze znajdziemy na pokładzie rosyjskiej limuzyny?

Skórzaną tapicerkę, klimatyzację, drewniane wykończenie deski rozdzielczej, a także elektrycznie otwierane szyby i regulowane lusterka. Samochód został wyposażony również w ogrzewanie postojowe. Tyle można się dowiedzieć na temat wyposażenia tego auta z informacji zawartych w ogłoszeniu – link do niego znajdziecie klikając tutaj. Tam znajdziecie więcej zdjęć sprzedawanego egzemplarza. Dzięki nim można dokładniej obejrzeć auto zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzu.

ZiŁ
Fot. ZiŁ

Ile kosztuje ta limuzyna?

Sprzedający wystawił samochód za astronomiczną kwotę rzędu 4 500 000 zł. Czy znajdzie się klient, który zapłaci aż tyle za auto Gorbaczowa? Wydaje nam się, że cena jest dość wysoka i ciężko będzie znaleźć zainteresowanego. Jednak na każde auto w końcu znajdzie się klient. Prawdopodobnie samochód trafi do kolekcjonera zbierającego tego typu pojazdy. Bez wątpienia jest to wóz o wartości historycznej. Kiedy znajdzie nabywcę okaże się już wkrótce.

Fot. ZiŁ (Producent auta)

Przeczytaj również