Powrót do domu po świętach! Na to powinieneś uważać w trakcie jazdy i przed nią!

Powrót do domu po świętach! Na to powinieneś uważać w trakcie jazdy i przed nią!

Jazda zimą

Podaj dalej

Święta, święta i po świętach. Te dobiegają już końca, a dzisiaj wiele osób myśli o powrocie do domu. Na co powinno się uważać jadąc w trasę dzisiaj i w najbliższych dniach? Podpowiadamy, jak bezpiecznie wrócić do domu.

Podstawowe sprawdzenie auta przed wyjazdem

Jeśli ma się do pokonania długi dystans, warto sprawdzić kilka podstawowych rzeczy w naszym samochodzie. Przede wszystkim, radzimy sprawdzić ciśnienie w oponach. W okresie mrozów, znacznie częściej trzeba uzupełniać powietrze w ogumieniu. Warto też dokładnie obejrzeć opony, oczywiście w miarę możliwości, szczególnie pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Warunki drogowe są na tyle trudne, że opony powinny być w jak najlepszej kondycji.

Fot. pixabay.com

Kolejna ważna kwestia to uzupełnienie płynu do spryskiwaczy i zakupienie dodatkowej bańki do bagażnika. Przy takich warunkach drogowych, płyn ten może bardzo szybko się skończyć. Jazda bez niego zimą, zwykle okazuje się niemożliwa. Bród i woda na przedniej szybie zamarzają i zupełnie nic nie widać. Radzimy skontrolować też poziom oleju i płynu chłodniczego. Te, w wielu autach przy długich trasach potrafią ubywać. Nie wszystkie samochodu ostrzegają o niskim poziomie tych płynów, a to może dość szybko skończyć się poważną awarią.

Styli jazdy i inni uczestnicy ruchu drogowego

Warto pamiętać, że w czasie świąt, na drogi wyrusza wielu tak zwanych niedzielnych kierowców. Ci, nie jeżdżą często, przez co nie mają tak dużej wprawy i mogą popełniać podstawowe błędy lub wykonywać niebezpieczne manewry. Jeśli widzimy, że ktoś jedzie niepewnie, lepiej utrzymajmy od niego większy dystans.

Zima
fot. pixabay

W trakcie podróży po świętach, nie warto się spieszyć. Pośpiech nigdy nie jest dobry doradcą. Szczególnie za kółkiem. Warto dojechać później, ale bezpieczniej. Nie zapominajmy, że w tym okresie na drogach panuje wzmożony ruch drogowy. To sprzyja kolizjom i wypadkom. Nikt przecież nie chce, marnować czasu i czekać na policję czy lawetę po takim zdarzeniu. Nie warto też narażać życia i zdrowia. Zarówno swojego jak i innych uczestników drogi. Zachowajmy również pełną kulturę. W okresie świąt każdy chce odpocząć. Nie warto trąbić i denerwować się za kółkiem. Apelujemy o większą wyrozumiałość dla innych. Ta z pewnością wszystkim wyjdzie na dobre.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News