Polski Youtuber ujawnia nazistowskie korzenie koncernów BMW i VARTA [wideo]

Polski Youtuber ujawnia nazistowskie korzenie koncernów BMW i VARTA [wideo]

Podaj dalej

Polski Youtuber ,,ciekawehistorie” zebrał ukrywane informacje dotyczące historii rodziny Quandt z czasów nazistowskich Niemiec. Ta jest obecnie właścicielem BMW. Marki, które chciały wtedy przetrwać musiały współpracować ze zbrodniczym reżimem Hitlera. Jak to było z BMW?

W materiałach wideo zebranych w jeden skondensowany film widać wypowiedzi ludzi pracujących dla firm i fabryk należących do rodziny Quandt. W tym między innymi dla firmy VARTA w czasie II wojny światowej. Filmy te pokazują jak traktowano tam pracowników. Wykorzystane produkcje wideo zostały emitowane między innymi na antenie niemieckiej telewizji Norddeutscher Rundfunk. Youtuber pokazał też fragmenty filmu dokumentalnego ,,Milczenie rodziny Quandt”. Ten wyemitowała francuska telewizja ATC w 2007 roku.

Jak rodzina Quandt odniosła się do tej sytuacji po latach?

Po emisji filmu ,,Milczenie rodziny Quandt” miliarderzy przyznali się do korzystania z pracy 50 000 przymusowych robotników w czasie II wojny światowej. Firma BMW w oficjalnym oświadczeniu wyraża ,,głęboki żal”. Link do francuskiego filmu na temat niemieckiej rodziny miliarderów zamieszczamy poniżej.

Państwo Quandt odkupili koncern BMW dopiero po wojnie. Zdołali uratować go przed upadkiem. Obecnie Stefan Quandt ma około 18 miliardów dolarów. Jego siostra Susanne Klatten z domu Quandt ma 26,4 miliardów dolarów. Ich dziadek to Harald Quandt, przybrany syn Josepha Goebbelsa. Celem artykułu nie jest zniechęcenie Was do samochodów BMW czy akumulatorów VARTA, a zachowanie pamięci dla ofiar hitlerowskiego reżimu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News