Polska europejskim liderem w produkcji baterii litowo-jonowych!

Polska europejskim liderem w produkcji baterii litowo-jonowych!

Auto elektryczne

Podaj dalej

Według Bloomberg New Energy Finance (BNEF), Polska jest obecnie największym producentem i eksporterem baterii litowo-jonowych w Europie. Udało się to dzięki inwestycjom koreańskiego koncernu LG.

Jak duży jest eksport baterii produkowanych w Polsce?

Szacuje się, że stanowi aż 2% polskiego PKB. Wartość eksportu tych baterii wynosi imponujące 400 milionów euro miesięcznie. To dane oszacowane przez serwis Politico. Jak na razie, Polska jest też 5. potęg pod względem produkcji tego typu baterii na świecie. Jak wynika z zapowiedzi, mamy szansę zająć pozycję lidera już za około 3 lata.

tesla-model-3 wyrok i kara dla producenta
fot.Tesla

W Polsce jest też największa fabryka baterii przeznaczonych do samochodów. Mieści się w Kobierzycach niedaleko Wrocławia. Sprzedaż baterii cały czas rośnie, zarówno tych do aut elektrycznych i hybrydowych, ale również przeznaczonych do urządzeń elektronicznych.

diesel benzyna samochód auto elektryczne
fot. pixabay

Czy nasz kraj ma rzeczywiście szansę stać się liderem w tej branży?

Naszym zdaniem jak najbardziej tak. Szkoda tylko, że baterie te nie są produkowane przez polską firmę. Z drugiej strony, lepiej, że są w ogóle produkowane. Miejmy nadzieję, że doczekamy się jeszcze kiedyś naszego rodzimego koncernu wytwarzającego tego typu produkty. Jak będzie w przyszłości, przekonamy się po latach.

Fot. pixabay.com, Tesla

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News