Pokazał jak samodzielnie wymienić filtr cząstek stałych DPF w dieslu [WIDEO]

Pokazał jak samodzielnie wymienić filtr cząstek stałych DPF w dieslu [WIDEO]

Podaj dalej

Zapchanie się filtra cząstek stałych DPF to dość powszechna przypadłość samochodów z silnikami Diesla wyposażonych w ten element. Czy da się zaoszczędzić i samemu go wymienić? Oczywiście, że tak! Zobaczcie jak się to robi na filmie.

Producenci samochodów stoją przed dużym wyzwaniem. Chodzi o recykling baterii

Samodzielna wymiana filtra cząstek stałych DPF w dieslu

Filtr cząstek stałych DPF to jeden z elementów układu wydechowego w dieslach, które miały spełniać normę emisji spalin Euro 4. Ta weszła w życie w 2006 roku. Filtry z pierwszych lat produkcji nie były jeszcze dopracowane i mogą sprawiać problemy. Jednak większość z nich spokojnie wytrzymuje przebiegi rzędu nawet 400 000 km.

Odradzamy wycinanie tego filtra. Wbrew pozorom samochody też przyczyniają się do emisji szkodliwych gazów, w tym benzopirenu. Warto pomyśleć o kolejnych pokoleniach i o ich zdrowiu, ale to temat na odrębny artykuł. Jak widać na załączonym filmie wymiana filtra DPF nie jest taka trudna jak mogło by się wydawać. Pod warunkiem, że filtr jest w łatwo dostępnym miejscu.

Trudności mogą sprawiać również zapieczone śruby od czujników i sondy lambda. Przy ich odkręcaniu warto popsikać je środkiem penetrującym i odczekać kilka minut. Jeśli nadal stawiają opór należy tę czynność powtórzyć nawet kilka razy. Więcej na ten temat zobaczycie oglądając film z udziałem mechanika Grzegorza Dudy.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News