Planujesz chiptuning swojego auta? Lepiej sobie to odpuść i nie ryzykuj! Zobacz co ci grozi!

Planujesz chiptuning swojego auta? Lepiej sobie to odpuść i nie ryzykuj! Zobacz co ci grozi!

BMW E30

Podaj dalej

Dlaczego nie warto decydować się na chiptuning we własnym aucie? Jeśli się wahasz to powinieneś się nad tym poważnie zastanowić. Oczywiście jest wiele przykładów, w przypadku których taka operacja się udała. Jednak zawsze wiąże się z tym niestety ryzyko.

Uszkodzenie silnika i jego osprzętu

Jednym z argumentów zgodnie, z którym nie warto decydować się na chiptuning jest możliwości uszkodzenia silnika. W skrajnych przypadkach ten może się zatrzeć już nawet podczas hamowania samochodu. Oczywiście to skrajny przypadek i raczej rzadko zdarzają się takie sytuacje. Niestety przykładów uszkodzenia elementów osprzętu silnika po przeprowadzeniu chiptuningu jest już znacznie więcej.

Padające turbosprężarki, stopione tłoki, awarie wtryskiwaczy czy innych elementów osprzętu zdarzają się już znacznie częściej. Które auta są najbardziej narażone na tego typu problemy? Tak naprawdę te najstarsze i najbardziej zaniedbane. Wiele z nich tak naprawdę w ogóle nie nadaje się do jakichkolwiek modyfikacji. Najpierw powinny zostać naprawione. Dopiero w pełni sprawny samochód można poddać chiptuningowi. Większość tunerów to wie i odsyła takich klientów do mechanika.

Utrata gwarancji i nieuznanie ubezpieczenia

Niestety, decydując się na chiptuning samochodu, który jest jeszcze na gwarancji ryzykujemy jej utratę. Obecnie spora część producentów aut zakłada takie zabezpieczenia, za pośrednictwem którym można nawet zdalnie sprawdzić czy danych samochód ma podniesioną moc. Niektóre autoryzowane serwisy przymykają na to oko, jednak w przypadku poważnej awarii mogą odmówić jej naprawy w ramach gwarancji.

Problemy mogą pojawić się również w przypadku ubezpieczenia autocasco. Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania właścicielowi auta, jeśli uzna, że wypadek lub kolizja został spowodowany przez nieprawidłowo wykonany chiptuning. Jak widać, decydując się na podniesienie mocy w swoim samochodzie trzeba dobrze to przemyśleć i zapoznać się ze wszystkimi konsekwencjami takiej operacji.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News