Plamy oleju pod autem. Zobacz skąd cieknie w twoim samochodzie!

Plamy oleju pod autem. Zobacz skąd cieknie w twoim samochodzie!

Silnik

Podaj dalej

Masz plamy oleju pod swoim autem na parkingu? Zobacz skąd cieknie! Źródeł nieszczelności w samochodzie jest naprawdę dużo. Podpowiadamy, gdzie warto zajrzeć, aby zlokalizować wyciek!

Wycieki z silnika, skąd może lecieć olej?

W przypadku jednostki napędowej wycieki najczęściej pojawiają się pod pokrywą zaworów. Winna jest zużyta uszczelka, a w niektórych przypadkach również zwichrowana od wysokiej temperatura sama pokrywa. Tego typu nieszczelność warto jak najszybciej wyeliminować. W skrajnych przypadkach kapiący z pokrywy zaworów olej może rozlać się na rozgrzane elementy w komorze silnika i wywołać pożar.

Często zdarzają się również przypadki wycieków z uszczelki miski olejowej. W niektórych auta – jak na przykład modele BMW – może przeciekać też uszczelka podstawy filtra oleju. Sama uszczelka nawet w ASO kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale przez utrudniony dostęp, za jej wymianę trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Silnik 2.0 TDI
Fot. Volkswagen

Przyczyną wycieków może być również – w przypadku aut z silnikami turbodoładowanymi – turbosprężarka. Zwykle problem pojawia się w sytuacji braku drożnego spływu oleju do miski olejowej. Jeśli przewód się zapcha lub z innych powodów nie będzie w stanie odprowadzać oleju z turbosprężarki. To w jej okolicach pojawią się zapocenia lub nawet wycieki.

Wycieki oleju mogą pojawiać się również z powodu zapchanej odmy lub jej przewodów. To najczęściej spotykane źródła wycieków oleju w silnikach spalinowych.

Gdzie jeszcze pojawiają się wycieki?

Źródłem wycieków jest również układ napędowy. W przypadku samochodów z napędem na przednią oś, nieszczelności najczęściej pojawiają się w miejscu łączenia silnika ze skrzynią biegów. Z kolei, w autach z napędem na tylną oś lub na 4 koła przeciekać mogą też dyferencjały oraz skrzynie rozdzielcze.

Turbosprężarka
Fot. pixabay.com

Dodatkowe skutki uboczne wycieków

Niewiele osób się nad tym zastanawia, jednak wycieki oleju często niszczą kostkę brukową lub podłogę w garażu. Domycie plam z oleju, które są niezmywane przez wiele lat, niełatwo będzie później domyć. Warto je usuwać zawczasu lub jeśli nie ma możliwości usunięcia wycieków z auta, radzimy podkładać pod samochód coś co skutecznie wchłonie olej i zabezpieczy podłogę w garażu lub kostkę brukową. Jest co prawda na rynku specjalna chemia do usuwania takich plam. Jednak w wielu przypadkach bez godzin tarcia szczotką się nie obejdzie.

Fot. pixabay.com, Volkswagen

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News