Odpalasz swój samochód w ten sposób? Możesz uszkodzić rozrusznik i narazić się na kosztowną naprawę!

Odpalasz swój samochód w ten sposób? Możesz uszkodzić rozrusznik i narazić się na kosztowną naprawę!

Kluczyki do auta

Podaj dalej

Podczas uruchamiania samochodu trzeba najpierw przekręcić kluczyk w pozycję zapłonu. A następnie przesunąć go dalej na tak zwany rozruch. Kiedy samochód zapali od razu trzeba puścić kluczyk. Co się może stać jeśli będziecie dociskać go w tym położeniu zbyt długo?

Odpalasz swój samochód w ten sposób? Możesz uszkodzić rozrusznik!

Jeśli zrobicie tak raz czy dwa razy to nic nie powinno się stać. W przypadku, gdy będziecie postępować w taki sposób przez rok, dwa czy trzy lata to możecie uszkodzić rozrusznik. Koszt markowej lub regenerowanej części to około kilkuset złotych. Jeśli jest to popularny samochód z silnikiem o pojemności do 2-litrów.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

W samochodach z mocniejszymi silnikami rozrusznik może kosztować nawet około tysiąca złotych lub więcej. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty wymiany, czyli kolejne kilkaset złotych. Łączny wydatek na taką naprawę w zwykłym aucie powinien się zamknąć w 300-600 zł. Pojazdy z większymi jednostkami napędowymi będą nawet o kilkuset do kilku tysięcy złotych droższe.

Przycisk do uruchamiania silnika
Fot. pixabay.com

Uszkodzenie rozrusznika to jednak nie wszystko. Trzymając kluczyk zbyt długo w pozycji zapłonu można uszkodzić również jego grot lub stacyjkę. Na szczęście problem ten powoli odchodzi do lamusa. Większość współczesnych aut nie ma już tradycyjnej stacyjki tylko przycisk. Chociaż i w tym przypadku można przedobrzyć trzymając go zbyt długo w pozycji rozruchu. Nie we wszystkich samochodach wystarczy go raz przycisnąć. W niektórych trzeba go trzymać aż silnik odpali.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News