Niecodzienny pojedynek - Audi SQ7 kontra Volkswagen Golf R

Niecodzienny pojedynek - Audi SQ7 kontra Volkswagen Golf R

Golf R

Podaj dalej

Ekipa brytyjskiego programu motoryzacyjnego carwow wpadła dość nietypowy, ale i ciekawy pomysł. Postanowili przetestować ogromnego SUV-a Audi w usportowionej wersji SQ7 i porównać go z Volkswagenem Golfem R 8. generacji.

Kilka faktów na temat sportowego Golfa R

Auto ma napęd 4×4 ze sprzęgłem Haldex. Za przekazywanie napędu z silnika na koła odpowiada 7-stopniowa zautomatyzowana skrzynia DSG – nie da się ukryć, że jest bardzo szybka. Samochód osiąga pierwszą setkę w zaledwie 4,7 s. Jego prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h. Pod jego maską pracuje zaledwie 2-litrowy silnik turbodoładowany o mocy 320 KM. Jego maksymalny moment obrotowy to 420 Nm. Oczywiście nie ma tak potężnej mocy jak SQ7, o której przeczytacie w dalszej części artykułu, ale jest dużo lżejszy i znacznie lepiej będzie prowadził się podczas pokonywania zakrętów.

Jak wyglądają osiągi Audi SQ7?

Samochód ma 4-litrowy podwójnie doładowany silnik V8 o mocy 503 KM. Jego maksymalny moment obrotowy ma potężną wartość rzędu 770 Nm. Dzięki temu, auto do setki rozpędza się – wręcz niewyobrażalnie szybko jak na tak ponad 2-tonową maszynę – w zaledwie 4,1 s. Prędkość maksymalna została ograniczona w tym aucie do 250 km/h.

Audi SQ7 TDI
Fot. Audi

Kto wygrał ten fascynujący pojedynek?

Nie będziemy psuć wam zabawy. Aby się dowiedzieć musicie sami zobaczyć ten film. Naprawdę warto, bo niewiele redakcji decyduje się na tak niekonwencjonalne porównania. Takie pojedynki są na tyle nie oczywiste, że nawet trudno obstawić, który samochód zamelduje się jako pierwszy na mecie, ruszy szybciej z tak zwanej ,,rolki” i skuteczniej wyhamuje.

Oczywiście osiągi zdecydowanie przemawiają na korzyść Audi. Jednak ten samochód jest bardzo ciężki, dzięki czemu można liczyć na to, że Volkswagen Golf R nie odpuści i również będzie miał sporą szansę na wygraną. Obydwa auta mają przecież napęd na 4 koła. Bardzo ważna będzie w przypadku tej rywalizacji szybkość reakcji kierowcy.

To dwie zupełnie inne filozofie na skonstruowanie rasowego sportowego auta. Audi jest bardziej przestronne i rodzinne. Golf to typowy mały hatchback z genami lekkoatlety. Gwarantujemy wam, że emocji podczas tego starcia na opuszczonym lotnisku z pewnością nie zabraknie. Dlatego właśnie warto obejrzeć ten test.

Fot. Volkswagen

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News