Nie wymieniasz filtra kabinowego? Możesz mieć problemy zdrowotne w przyszłości!

Nie wymieniasz filtra kabinowego? Możesz mieć problemy zdrowotne w przyszłości!

Kierowca

Podaj dalej

Niektórzy właściciele samochodów traktując wymianę filtra kabinowego jako czynność zupełnie zbędną. Podobnie podchodzi do tego też część mechaników. To duży błąd. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Dlaczego wymiana filtra kabinowego jest tak ważna?

Filtr kabinowy chroni kierowcę i pasażerów samochodu przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Dzięki niemu osoby jadące w środku auta nie muszą oddychać spalinami z dworu, które są mocno toksyczne i powodują wiele poważnych chorób.

Taki filtr do większości aut to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Koszt jego wymiany również jest bardzo niski. Za to leczenie chorób płuc czy alergii, których można się nabawić podczas użytkowania pojazdu ze starym filtrem idą w tysiące, a nawet w dziesiątki tysięcy złotych. Jak widać nie warto oszczędzać na własnym zdrowiu. Tym bardziej, że koszty zadbania o to są naprawdę niewielkie.

Wnętrze auta
Fot. pixabay.com

 

Jakie filtry kabinowe wybierać?

Naszym zdaniem warto nawet dopłacić kilkadziesiąt złotych i wybierać filtry z węglem aktywnym. Te jeszcze lepiej chronią przed zanieczyszczeniami. Na rynku są dostępne jeszcze filtry antysmogowe zwane również antybakteryjnymi przeznaczone między innymi dla alergików. Te również są godne polecenia. Często kosztują podobnie jak te z węglem aktywnym a jeszcze lepiej filtrują powietrze.

Jak często należy wymieniać filtr kabinowy?

Najlepiej nie później niż co 15 000 km. Wielu producentów aut zaleca wymianę filtra kabinowego po znacznie dłuższym dystansie. Naszym zdaniem jednak nie warto ryzykować swojego zdrowia dla zaoszczędzenia kilkudziesięciu złotych. W przypadku zakupu samochodu używanego, jeśli filtr nie był wcześniej wymieniany radzimy zrobić to jak najszybciej.

Korek
Fot. pixabay.com

W wielu auta wymianę filtra kabinowego możecie zrobić sami. Nie będziecie potrzebowali do tego ani specjalistycznych narzędzi ani tym bardziej garażu, kanału czy podnośnika. W niektórych samochodach nie będą wam do tego potrzebne nawet żadne narzędzia. Na internetowych forach, grupach facebookowych czy na YouTubie jest pełno wskazówek jak to zrobić na własną rękę.

Nie ma się czego obawiać! Nawet osoby, które nie mają nic wspólnego z mechaniką bez problemu poradzą sobie z wymianą filtra kabinowego na osiedlowym parkingu. Radzimy jednak wybierać filtry renomowanych marek gwarantujące skuteczniejsze działanie.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News