Nie sprawdziłeś tego przed wakacyjnym wyjazdem? Może grozić Ci wypadek lub mandat!

Nie sprawdziłeś tego przed wakacyjnym wyjazdem? Może grozić Ci wypadek lub mandat!

Wakacje

Podaj dalej

Część osób jadących na wakacje nie sprawdza swojego samochodu przed wyjazdem. Zapominają o tym, że skontrolowanie kilku z pozoru błahych elementów może uratować im zdrowie a nawet życie.

Na co zwrócić szczególną uwagę przed wyjazdem na wakacje?

Przed wyjazdem na wakacje warto przede wszystkim sprawdzić ciśnienie w oponach. To musi być dostosowane do ilości pasażerów i walizek w bagażniku. Jazda na nieodpowiednio napompowanym ogumieniu może doprowadzić do wpadnięcia w poślizg, a w konsekwencji nawet do poważnego wypadku. Warto przed wyjazdem sprawdzić też śruby w kołach. Jeżeli któraś jest niedokręcona, albo co gorsza niedokręconych jest kilka śrub, może dojść do odpadnięcia koła.

NAJGORĘTSZA POLSKA PREMIERA ROKU 2021! SPRAWDŹ JUŻ DZISIAJ

Radzimy też sprawdzić w jakim stanie są opony. Jeżeli guma jest sparciała, popękana lub ma inne uszkodzenia na ściankach bocznych to jest duże ryzyko, że w trasie może dojść do jej rozsadzenia. Równie ważna jest głębokość bieżnika. Ta nie powinna być płytsza niż 4 mm. W innym wypadku, w trakcie deszczu opony nie będą odpowiednio odprowadzały wody, a samochód może wpaść w poślizg.

opona

Co jeszcze sprawdzić, aby uniknąć kłopotów?

Jeżeli jedziecie w daleką podróż warto wymienić wcześniej olej. Szczególnie w przypadku, gdy do zaplanowanej wymiany brakuje wam na przykład 4000 km a macie do przejechania 5000 km. Przed dłuższą trasą radzimy obejrzeć jeszcze silnik pod kątek wycieków i pasek wielorowkowy. Jeśli popiskuje to jest duże ryzyko, że podczas pokonywania większego dystansu po prostu się zerwie.

NAJGORĘTSZA POLSKA PREMIERA ROKU 2021! SPRAWDŹ JUŻ DZISIAJ

Przed wyjazdem warto sprawdzić jeszcze poziom płynu hamulcowego, ilość płynu chłodniczego, stan oleju silnikowego, a także poziom płynu w układzie wspomagania jeżeli mamy do czynienia z układem hydraulicznym.

Mapa
Fot. pixabay.com

Jadąc za granicę koniecznie sprawdźcie czy macie w samochodzie odpowiednie wyposażenie wymagane w danym kraju. W niektórych państwach policja wymaga, aby wszyscy pasażerowie byli wyposażeni w kamizelki odblaskowe. W teorii państwo należące do Unii Europejskiej nie może wymagać od kierowcy samochodu zarejestrowanego w innym kraju wspólnoty, żeby miał w aucie wyposażenie takie jak jest to wymagane od mieszkańców kraju, do którego przyjechał na wakacje. Jednak w praktyce często policjanci nie zdają sobie z tego sprawy i trzeba się z nimi kłócić. Żeby nie zepsuć sobie wyjazdu lepiej zakupić takie elementy wyposażenie. Nie są one drogie, a zaoszczędzą nam sporo czasu i nerwów.

NAJGORĘTSZA POLSKA PREMIERA ROKU 2021! SPRAWDŹ JUŻ DZISIAJ

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News