Nie sprawdzasz tego regularnie u mechanika? Będziesz musiał wymieniać zniszczone opony!

Nie sprawdzasz tego regularnie u mechanika? Będziesz musiał wymieniać zniszczone opony!

Bieżnik opony

Podaj dalej

Niektórym użytkownikom aut zdarzają się problemy ze zbyt szybko zużywającymi się oponami. Przyczyn w tym przypadku może być wiele. Jedna z nich to źle ustawiona geometria kół. Zaniedbanie jej bardzo szybko spowoduje nieregularne wytarcie bieżnika.

Jak często ustawiać geometrię kół, aby nie doszło do zniszczenia opon?

Zdaniem ekspertów co rok lub co dwa lata. Ile kosztuje ustawienie geometrii kół? Najczęściej od kilkudziesięciu do około 200 zł. Cena usługi uzależniona jest przede wszystkim od modelu auta i od ilości osi, które trzeba ustawić. W przypadku samochodów popularnych ustawienie geometrii na obydwu osiach nie powinno przekroczyć 150-200 zł. Im auto nowsze i bardziej skomplikowana budowa zawieszenia tym drożej. Cena może być wyższa również w przypadku samochodów starszych. Jeśli – na przykład – zardzewieją śruby służące do regulacji geometrii.

felga kolo opony
Fot. pixabay.com

Jakie są konsekwencje jeżdżenia autem ze źle ustawioną geometrią?

Jedna z najbardziej zauważalnych – to jak już wyżej wspominaliśmy – znacznie szybsze zużycie opon. Bieżnik wyciera się nierówno, a w skrajnych przypadkach z rantu opony może całkowicie zetrzeć się guma. Tak zniszczone opony nie nadają się do dalszej jazdy. Są osłabione, więc mogą w każdej chwili pęknąć. Do tego nie odprowadzają prawidłowo wody. Przez to znacznie łatwiej wpaść autem w poślizg.

Zła geometria kół w znaczący sposób przyspiesza również zużycie elementów zawieszenia. Tuleje, amortyzatory oraz sprężyny nie pracują pod optymalnymi kątami. W konsekwencji znacznie szybciej się zużywają.

Nieprawidłowo ustawiona geometria kół ma też ogromnym wpływ na pewność prowadzenia się auta. Samochód może ściągać na jedną ze stron. W skrajnych przypadkach źle ustawiona geometria może doprowadzić nawet do wypadnięcia z drogi czy innej niebezpiecznej sytuacji kończącej się wypadkiem. Dlatego dbanie o to powinno być dla każdego kierowcy bardzo ważne. Może być to potencjalne zagrożenie nie tylko dla osób jadących w takim aucie, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego.

ciśnienie w oponach
Fot. pixabay.com

Oszczędzając na ustawianiu geometrii finalnie wydacie więcej na…

Nie płacąc co roku lub co dwa lata za taką czynność serwisową, w praktyce wydacie znacznie więcej. Między innymi na wymianę opon za ponad tysiąc złotych, za zużyte elementy zawieszenia, a nawet za naprawę uszkodzonego auta – jeśli dojdzie do wypadku. Jak widać zupełnie się to nie opłaca. Do tego ryzykujecie własnym i cudzym życiem.

Fot: pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News