Nie rób tego na autostradzie i trasie szybkiego ruchu! Najbardziej bezmyślne zachowania ludzi na tego typu drogach!

Nie rób tego na autostradzie i trasie szybkiego ruchu! Najbardziej bezmyślne zachowania ludzi na tego typu drogach!

Wypadek na autostradzie

Podaj dalej

Jeżdżąc po autostradach i trasach szybkiego ruchu nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wiele osób nie umie korzystać z tego typu dróg. W Polsce zwykle jeździ się za szybko, albo za wolno. Ciężko znaleźć nam złoty środek i podchodzić do innych kierowców z większym szacunkiem.

Jazda na zderzaku

Tym razem zaczniemy od kierowców, którzy dojeżdżają blisko tylnego zderzaka i czekają aż jadący przed nimi samochód zjedzie na prawy pas. Często też mrugają mu światłami. Oczywiście spotykani się również kierowcy, którzy myślą, że prędkość 70-80 km/h na lewym pasie jest jak najbardziej właściwa. Niestety nie jest właściwa, a wręcz niebezpieczna. Nie usprawiedliwia to jednak kierowców jadących szybciej i podjeżdżania pod sam tył.

W takiej sytuacji jedno mocniejsze hamowanie kierowcy jadącego auta z przodu i mamy solidny wypadek. Nawet z udziałem aut znajdujących się na sąsiednich pasach To skrajna bezmyślność. Odległość od poprzedzającego auta powinna wynosić co najmniej ,,3 sekundy’’. Jak to obliczyć? W momencie, kiedy samochód jadący przed nami mija pachołem, my liczymy w jakim czasie się do niego zbliżymy. Jeśli zrobimy to szybciej niż w 3 sekundy to oznacza, że powinniśmy zwolnić i zwiększyć odstęp między pojazdami.

Trasa szybkiego ruchu
Fot. pixabay.com

Powolne włączenie się do ruchu

To kolejny najczęściej spotykany błąd. Kierowcy włączający się do ruchu na autostradzie z pasa rozbiegowego zwykle robią to zbyt wolno. W takiej sytuacji, samochód który jedzie na skrajnie prawym pasie może uderzyć w pojazd włączający się do ruchu. Taki manewr należy wykonywać szybko i zdecydowanie. Drugą ważną kwestią jest zjeżdżanie na lewy pas osób, które jadą na prawym i widzą pojazd włączający się do ruchu z pasa rozbiegowego. Oczywiście powinno się tak robić tylko jeśli warunki na to pozwalają. Każdy manewr na autostradzie lub trasie szybkiego ruchu powinien być wykonywany po upewnieniu się czy drugi pas jest wolny i z daleka z dużą prędkością nie zbliża się już inne auto.

Autostrada
Fot. pixabay.com

Dołączenie się do ruchu na autostradzie lub trasie szybkiego ruchu to jedyny manewr, który powinien zostać wykonany szybko i sprawnie. Zmiana pasa ruchu natomiast, powinna przebiegać wolno. Szczególnie przy dużych prędkościach. Żadne gwałtowne manewry przy szybkiej jeździe nie mogą wchodzić w grę. Mogą być niebezpieczne.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News