Nie mogła wyłączyć rozbieganego diesla! Ruszył jej na pomoc...

Nie mogła wyłączyć rozbieganego diesla! Ruszył jej na pomoc...

Rozbiegany diesel

Podaj dalej

Problem rozbieganego diesla nie zdarza się często. Najbardziej narażone na niego są starsze samochody z uszkodzoną turbosprężarką. Jakie są przyczyny takiego zjawiska? Jak ten problem wygląda w praktyce? Wyłączyć tak rozbiegany silnik?

Co to jest rozbieganie silnika Diesla?

W uproszczeniu, jest to niekontrolowane przez kierowcę i komputer sterujący pracą silnika, wykręcenie się jednostki napędowej na wysokie obroty. Kiedy już do tego dojdzie, jednostka zostaje w takim trybie pracy aż do momentu zatarcia silnika.

Jak dochodzi do rozbiegania diesla?

W wyniku niekontrolowanego przedostania się oleju służącego do smarowania silnika do układu dolotowego, który zostaje zassany do jednostki napędowej. Na początek jest to mała ilość środka smarnego, jednak w trakcie tego zjawiska, turbosprężarka zaczyna się rozpędzać i zasysać coraz więcej oleju. W rezultacie silnik utrzymuje swoją pracę na wysokich obrotach i nie reaguje, w starszych jednostkach wysokoprężnych nawet na wyjęcie kluczyka ze stacyjki.

Co zrobić, gdy dojdzie do rozbiegania diesla?

Najprostsza metoda jest wrzucenie najwyższego biegu i puszczenie sprzęgła. Niestety można ja zastosować tylko w przypadku aut z manualną skrzynią biegów. W Internecie opisywane są również inne metody, niestety większość z nich może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Dlatego zdecydowanie lepiej jest ich unikać.

Fot. YouTube/Inspekcja Transportu Drogowego

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News