Problem rozbieganego diesla nie zdarza się często. Najbardziej narażone na niego są starsze samochody z uszkodzoną turbosprężarką. Jakie są przyczyny takiego zjawiska? Jak ten problem wygląda w praktyce? Wyłączyć tak rozbiegany silnik?
Co to jest rozbieganie silnika Diesla?
W uproszczeniu, jest to niekontrolowane przez kierowcę i komputer sterujący pracą silnika, wykręcenie się jednostki napędowej na wysokie obroty. Kiedy już do tego dojdzie, jednostka zostaje w takim trybie pracy aż do momentu zatarcia silnika.
Jak dochodzi do rozbiegania diesla?
W wyniku niekontrolowanego przedostania się oleju służącego do smarowania silnika do układu dolotowego, który zostaje zassany do jednostki napędowej. Na początek jest to mała ilość środka smarnego, jednak w trakcie tego zjawiska, turbosprężarka zaczyna się rozpędzać i zasysać coraz więcej oleju. W rezultacie silnik utrzymuje swoją pracę na wysokich obrotach i nie reaguje, w starszych jednostkach wysokoprężnych nawet na wyjęcie kluczyka ze stacyjki.
Co zrobić, gdy dojdzie do rozbiegania diesla?
Najprostsza metoda jest wrzucenie najwyższego biegu i puszczenie sprzęgła. Niestety można ja zastosować tylko w przypadku aut z manualną skrzynią biegów. W Internecie opisywane są również inne metody, niestety większość z nich może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Dlatego zdecydowanie lepiej jest ich unikać.
Fot. YouTube/Inspekcja Transportu Drogowego