Nalali do silnika benzynowego wody! Zobacz co się stało [WIDEO]

Nalali do silnika benzynowego wody! Zobacz co się stało [WIDEO]

Wydech

Podaj dalej

Ekipa z kanału MasterMilo postanowiła sprawdzić co stanie się z silnikiem po dolaniu do niego wody. Nie popieramy bezsensownego niszczenia aut. Jednak w przypadku tego filmy, wydaje się, że doprowadzenie do porządku Laguny z nagrania stało się po prostu nieopłacalne.

Co się stanie, gdy do silnika dostanie się woda?

Tam może zostać, na przykład, zassana przez układ dolotowy. Jeżeli samochód wjedzie w naprawdę bardzo głęboką kałużę. Woda, która trafi do silnika, bardzo szybko rozrzedzi olej. W rezultacie już po kilku minutach dojdzie do zatarcia jednostki napędowej w wyniku słabego smarowania. Żaden nawet najtrwalszy silnik tego nie wytrzyma.

Dlatego należy uważać pokonując głębokie kałuże. Jeżeli woda jest powyżej wysokości progów w aucie to lepiej zawrócić i wybrać inną drogą. Przejeżdżanie przez takie miejsce może grozić zalaniem wnętrza. Jeżeli kałuża będzie jeszcze głębsza, wówczas może się to skończyć zassaniem wody do silnika i zatarciem. Tak jak to miało miejsce na nagraniu wideo.

Jaki silnik zatarli youtuberzy?

To 3-litrowa jednostka V6 o mocy 207 KM. Jej maksymalny moment obrotowy to 280 Nm. Samochód z takim silnikiem osiąga pierwszą setkę w 8,1 s. Prędkość maksymalna Renault Laguny 2 z takim motorem to 235 km/h. Auto było dostępne wyłącznie z 5-stopniowym automatem. Przekładnia manualna nie była oferowana z silnikiem V6. Niezależnie od przekładni, napęd w każdym egzemplarzy przekazywany jest wyłącznie na przednie koła.

Samochód, jak na auto z silnikiem V6, był znacznie tańszy w zakupie od modeli niemieckich marek premium. Stąd zdecydowano się tutaj na zastosowanie napędu na przednie koła. Jest najmniej efektywny w przypadku mocniejszych silników. Jednak równocześnie to rozwiązanie sporo tańsze w produkcji. Wszystko musi przecież być dobrze skalkulowane.

Renault Laguna 2
Fot. Renault

Ile kosztuje Renault Laguna 2 z silnikiem V6?

Na jednym z największych portali z ogłoszeniami samochodów w Polsce nie znaleźliśmy ani jednego egzemplarza przedliftowego Laguny 2 z tym silnikiem. Była za to jedna sztuka poliftingowa, którą właściciel wycenił na 14 500 zł. Samochód został wyprodukowany w 2005 roku i ma przejechane 234 500 km. Jak na auto z silnikiem V6 przystało ma całkiem przyzwoite wyposażenie. Reflektory biksenonowe, szyberdach, skórzana tapicerka i wiele innych gadżetów.

Fot. pixabay.com, Renault

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News