Najgłośniejsze i najlepiej brzmiące Toyoty Supry z silnikiem 2JZ! Te dźwięki to czysta poezja! [WIDEO]

Najgłośniejsze i najlepiej brzmiące Toyoty Supry z silnikiem 2JZ! Te dźwięki to czysta poezja! [WIDEO]

Supra Mk4

Podaj dalej

Toyota Supra Mk4 to jedno z najbardziej kultowych aut sportowych na świecie. Samochód ten zasłyną między innymi dzięki kultowej serii filmowej ,,Fast & Furious”, czyli ,,Szybcy i wściekli’’. Jednak nie tylko dlatego samochód ten jest uznawany obecnie za jedno z najbardziej kultowych japońskich aut. Przyczyną fenomenu tego auta jest również jego silnik 2JZ.

Na początek ważne kwestie techniczne na temat 2JZ

Pod nazwą 2JZ kojarzymy 3-litrowy podwójnie doładowany silnik z 6 cylindrami w rzędzie, z którego można wycisnąć nawet 2000 KM. Jednak tak poważny tuning wymaga montażu dodatkowych części i zastąpieniu większości seryjnych. Bez poważniejszych modyfikacji z jednostki można wykrzesać nawet około 500 KM. To i tak imponujący wynik jak na średniej klasy samochód sportowy z lat 90. Jej seryjna moc szacowana jest na 330 KM. Supra w seryjnej odmianie rozpędza się do setki w zaledwie 5,1 s. Co ciekawe, w Japonii auta te miały ograniczoną prędkość maksymalną do zaledwie 180 km/h. Jednak jak wynika z nieoficjalnych informacji, da się tym autem rozpędzić do 250 km/h. Egzemplarze po ,,grubszym’’ tuningu przekraczają nawet barierę 300 km/h.

Silnik
Fot. pixabay.com

Tym razem jednak nie liczy się moc, a dźwięk

Silnik 2JZ ma na tyle ciekawą charakterystykę, że po kilku większych lub mniejszych modyfikacjach można ,,wydobyć’’ z niego całkiem ciekawe brzmienie. Oprócz większej średnicy, dźwięk wydechu dodatkowo ,,podbija’’ anti lag system, czyli system podtrzymywania ciśnienia doładowania. Polega on na przepuszczaniu do układu wydechowego mieszanki paliwowo-powietrznej. Dzięki takiemu systemowi, silnik w znacznym stopniu niweluje efekt turbodziury i dużo głośnie brzmi. Do tego w efektowny sposób strzela i ,,zieje’’ ogniem z rury wydechowej. Na żywo robi to naprawdę dobre wrażenie i ciekawie wygląda.

Jeśli jesteście ciekawi jak to wygląda w praktyce to koniecznie musicie obejrzeć film, który podlinkowaliśmy. Jest w nim wiele ciekawych egzemplarzy 4. generacji Toyoty Supry z różnymi układami wydechowymi. Każde z aut brzmi ciekawie i oryginalnie. Unikatowy dźwięk silnika 2JZ to coś czego nie znajdziecie w żadnym innym modelu. To charakterystyczna cecha tego japońskiego auta. Niestety za taki samochód trzeba obecnie zapłacić około 500 000 zł, a taniej już na pewno nie będzie. Supra Mk4 cały czas zyskuje na wartości.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News