Masz diesla? To zasada, którą powinien znać każdy właściciel auta z takim silnikiem!

Masz diesla? To zasada, którą powinien znać każdy właściciel auta z takim silnikiem!

Volkswagen Passat B6 TDI

Podaj dalej

Każdy właściciel auta z silnikiem Diesla powinien o tym wiedzieć. Zgodnie z tą zasadą, aby możliwie wydłużyć żywotność elementów osprzętu takiej jednostki, należy znacznie częściej wymieniać filtr paliwa. Ten w przypadku motorów wysokoprężnych jest niezwykle ważny.

Jak często należy to robić?

Jeżeli samochód użytkowany jest głównie w ruchu miejski, a kierowca dość intensywnie przyspiesza lub przejeżdża naprawdę niewielkie dystansy a następnie gasi auto. W takich przypadkach, powinno się wymieniać filtr paliwa nawet co 10 000 km. Jeżeli jednak, samochód użytkowany jest poza miastem lub w cyklu mieszanym. Można robić to nawet co 15 000 km.

1.9 TDI
Fot. Volkswagen

W przypadku jednostek benzynowych, wymiana filtra może być wykonywana nawet co 50 000 km. Niestety, diesle są znacznie bardziej wrażliwe na jakość paliwa i stan takiego filtra. Zignorowanie takiego zalecenia, może skończyć się koniecznością naprawy całego układu wtryskowego za grube tysiące złotych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Żeby nie jeździć ,,na rezerwie’’, ani nie tankować na pierwszej lepszej stacji paliw. Warto zalewać bak tylko na renomowanych stacjach. Nie musicie korzystać z oleju napędowego premium. Można zalewać ,,zwykłe’’ paliwo, ale ze sprawdzonego źródła. Wszelkie oszczędności mogą dość szybko się zemścić, a koszty napraw w przypadku diesli zwykle są niestety dość wysokie.

Fot. Volkswagen

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News