Kupujesz olej 5W30? Dajesz się naciągać na olej o słabszych parametrach za większe pieniądze!

Kupujesz olej 5W30? Dajesz się naciągać na olej o słabszych parametrach za większe pieniądze!

Oleje

Podaj dalej

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego olej 5W30 jest tak popularny? Bo jest jednym z najbardziej uniwersalnych rodzajów oleju na rynku. Co ciekawe często też kosztuje drożej niż rzadziej kupowany 5W40. A przecież ten ostatni lepiej sprawdza się przy obciążeniu silnika.

Dlaczego olej 5W30 jest droższy od 5W40?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Olej 5W30 kosztuje więcej od 5W40, ponieważ jest na niego większy popyt. Im więcej osób kupuje daną rzecz, tym jej producenci, sprzedawcy i inni pośrednicy chcą na niej coraz więcej zarabiać. Mogą śmiało podwyższyć cenę, bo klienci i tak to kupią. Podobnie jest w przypadku paliw. Poza tym, większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że mogliby lać do swojego auta olej 5W40 i płacić mniej za olej, który gwarantuje większą wytrzymałość przy wyższych temperaturach.

Mechanik
Fot. pixabay.com

Jeśli jeździsz spokojnie to właściwie możesz zostać przy korzystaniu z oleju 5W30. Będziesz płacić nieco więcej niż za 5W40, ale tego typu olej będzie w zupełności wystarczający dla twoich potrzeb. Jeżeli jednak lubisz wcisnąć mocniej gaz i preferujesz jazdę dynamiczną. Warto, żebyś rozważył zmianę oleju 5W30 na 5W40. Ten drugi będzie bardziej odporny na przegrzanie i znacznie lepiej zabezpieczy elementy twojego silnika podczas agresywniejszego stylu jazdy.

W jakich przypadkach olej 5W30 może przyczynić się do zatarcia silnika?

O ile w trakcie spokojnej jazdy olej 5W30 jest w zupełności wystarczający, to schody mogą zacząć się podczas trochę szybszej jazdy w trasie. Podróżując autostradą lub trasą szybkiego ruchu z wyższymi prędkościami może okazać się, że już po godzinie takiej jazdy, olej straci swoje właściwości i dojdzie nawet do zatarcia silnika. Podczas bardzo dynamicznej jazdy autostradą znacznie lepiej sprawdza się olej 5W40.

Mechanik
Mechanik

Skąd wiadomo czy do danego silnika można zalać olej 5W40 zamiast 5W30?

Można to sprawdzić między innymi w instrukcji obsługi auta. Oprócz tego informacje na ten temat publikują również firmy produkujące oleje. Wystarczy wejść w wyszukiwarkę Google i wpisać frazę ,,dobierz olej’’ oraz markę olej, którym jesteście zainteresowani. Po wejściu na taką stronę i podaniu: marki, modelu, rocznika oraz silnika jaki macie w aucie. Strona wyświetli wam kilka różnych olejów, które możecie stosować w swoim samochodzie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News