Kupowanie, których części używanych może być niebezpieczne? Podpowiadamy!

Kupowanie, których części używanych może być niebezpieczne? Podpowiadamy!

Poduszki powietrzne

Podaj dalej

Kupowanie części używanych zawsze wiąże się z ryzykiem i to niezależnie czy chodzi o listewkę, radio czy silnik lub skrzynię biegów. Które części można kupić z drugiej ręki, a jakich unikać.

Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Oczywiście w teorii najlepiej byłoby kupować z drugiej ręki tylko elementy wyposażenia, radio lub części, które nie powodują zagrożenia życia ani zdrowia w trakcie jazdy autem. Rzeczywistość nie jest jednak taka kolorowa. Co zrobić w przypadku, gdy w 10- czy 15- lub nawet 20-letnim aucie wystrzeli – na przykład – jedna z poduszek powietrznych. Chyba nikt nie będzie kupował jej w ASO. Pozostają poszukiwania takiego elementu na rynku wtórnym. Niestety to wiąże się z ryzykiem. Na przykład, że nie zadziała ona prawidłowo w trakcie wypadku lub zadziała niespodziewanie w nieuzasadnionej sytuacji.

Poduszki powietrzne
Fot. pixabay.com
Pasy bezpieczeństwa
Fot. pixabay.com

Podobnie będzie w przypadku pasów. O ile zostały wyjęte z auta po delikatnej kolizji lub anglika to powinny zadziałać. Gorzej jeżeli mamy do czynienia z rozciągniętymi pasami z samochodu po potężnym wypadku. W przypadku takich pasów jest niemal 100 procent pewności, że nie zadziałają prawidłowo. Jeżeli chodzi o pasy i poduszki odpowiedź nie jest oczywista. Z jednej strony nie powinno się tego robić. Jednak, z drugiej, jeśli trafimy na sprawne części to powinny one zadziałać prawidłowo. Powinny, ale czy tak będzie. Tego już nikt wam nie zagwarantuje.

Których elementów lepiej nie kupować z rynku wtórnego?

Na przykład ogumienia. Jeśli brało ono udział w wypadku to jest ryzyko, że ma pękniętą siatkę zatopioną w gumie. Niestety nie da się tego sprawdzić, a taka opona może w każdej chwili wystrzelić. Odradzamy też zakup elementów zawieszenia z drugiej ręki. To jest – po pierwsze – niebezpieczne. A po drugie – po prostu się nie opłaca. Takie części zwykle dość szybko wymagają wymiany i w konsekwencji trzeba za naprawę zapłacić dwa razy. Przecież można zrobić to raz a dobrze.

Hamulce
Fot. pixabay.com

Odradzamy też kupowanie używanych elementów układu hamulcowego – szczególnie jeśli mówimy o tarczach, klockach oraz przewodach. Na tych częściach naprawdę nie warto oszczędzać. No chyba, że chcecie zamontować je w aucie, które będzie jeździć na torze. Jednak taki pomysł dość szybko się zemści. Te elementy raczej długo nie wytrzymają przy większych przeciążeniach.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News