Kierowca starego BMW potrącił pieszego tuż obok policji i odjechał! [WIDEO]

Kierowca starego BMW potrącił pieszego tuż obok policji i odjechał! [WIDEO]

Potrącenie

Podaj dalej

Właśnie dzisiaj w Internecie pojawiło się nagranie dość zaskakującej sytuacji z polskich dróg. Widać na nim jak kierowca BMW E39 uderza w pieszego tuż obok radiowozu z policjantami, a następnie ucieka.

Analiza sytuacji

Kierowca BMW powinien zatrzymać się przed przejściem i przepuścić pieszego. Jednak jak widać na załączonym filmie, panowie najwyraźniej się nie zrozumieli. Prawdopodobnie wina leży po stronie prowadzącego samochód. Jednak nie jesteśmy co do tego w pełni przekonani. Choć zgodnie z obecnymi przepisami to pieszy ma pierwszeństwo, więc hipoteza, że kierowca popełnił błąd jest jak najbardziej bliska prawdy. Sytuację będzie jednak oceniać policja.

BMW Serii 5 E39
Fot. BMW

Szkoda, że kierowca BMW E39 nie zatrzymał się i nie wyjaśnił całego zajścia. W przypadku odjechania z miejsca zdarzenia może okazać się, że policjanci nie będą dla niego tak wyrozumiali jakby byli, gdyby zjechał na pobocze i przybiegł do pieszego sprawdzając czy nic mu się nie stało. Prawdopodobnie spanikował. Przynajmniej tak można przypuszczać oglądając to nagranie.

Co robić, aby nie dopuścić do potrącenia pieszego?

Przede wszystkim radzimy zwalniać w miejscach, gdzie jest ich więcej. W przypadku sytuacji z filmu nie było dużej prędkości, jednak zabrakło po prostu zwykłej życzliwości. Pieszy powinien zostać przepuszczony. Z drugie strony, być może kierowca się zamyślił. Niekiedy zdarzają się sytuacje potrącenia pieszych dlatego, że nie byli oni zbyt widoczni lub weszli na jezdnię w niedozwolonym miejscu.

Jak powinien zachować się sam pieszy?

W przypadku, gdy to my jesteśmy pieszymi powinniśmy bardziej uważać podczas przechodzenia przez jezdnię. To, że mamy pierwszeństwo na pasach. Nie oznacza, że możemy wejść na nie kiedy nam się tylko podoba. Do póki nadjeżdżające auta całkowicie się nie zatrzymają, nie powinniśmy pod żadnym pozorem wchodzić na przejście. Utraconego zdrowia czy życia podczas przechodzenia przez jezdnię nic nam nie przywróci, a od przepisów ruchu drogowego zawsze ważniejszy jest zdrowy rozsądek. Podstawa to dobra ocena sytuacji bez ryzykownych prób wyegzekwowania swojego pierwszeństwa. Pieszy musi też zadbać, aby był widoczny. Nie może wejść na drogę nagle, na przykład zza samochodu. Kierowca w takiej sytuacji nie ma szans, aby go zauważyć.

Film i screen z filmu pochodzą z kanału Polski Chodok na YouTubie

Fot. BMW

Przeczytaj również