Jeździsz tak po autostradzie lub trasie szybkiego ruchu? Możesz dostać 500 zł mandatu i 6 punktów karnych!

Jeździsz tak po autostradzie lub trasie szybkiego ruchu? Możesz dostać 500 zł mandatu i 6 punktów karnych!

policja mandat mandaty taryfikator wielkopolska

Podaj dalej

Za jakie wykroczenie policjant może nałożyć na kierowcę mandat wysokości 500 zł i 6 punktów karnych? Chodzi oczywiście o jazdę ,,na zderzaku’’, czyli zbyt blisko poprzedzającego nas auta. Jak prawidłowo wymierzyć odległość? Dlaczego jest to karane?

Jak odpowiednio wymierzyć odległość od poprzedzającego pojazdu?

Jadąc na autostradzie lub trasie szybkiego ruchu, kierowca powinien utrzymywać odległość co najmniej 70 metrów od poprzedzającego samochodu. Niestety, niewiele osób wie jak taki dystans odmierzyć. Nikt przecież nie będzie kupował radarów i sprawdzał odległości. Jest na to dużo prostsza metoda. Wystarczy popatrzeć na słupki znajdujące się przy drodze. W momencie, gdy poprzedzające auto minie taki słupek, należy policzyć w jakim czasie zbliży się do niego naszego auto. Czas ten powinien wynosić więcej niż 3 sekundy. Taką odległość można uznać za bezpieczną.

Autostrada
Fot. pixabay.com

Dlaczego jazda ,,na zderzaku’’ jest karalna?

Powód jest bardzo prosty. To zachowanie skrajnie niebezpieczne. Jeżeli kierowca jadący przed autem, które nie utrzymuje odpowiedniej odległości, gwałtownie zahamuje, to skończy się to potężnym wypadkiem. Taka sytuacja jest skrajnym zagrożeniem nie tylko dla kierowców i pasażerów w autach jadących blisko siebie. Skutki takiego uderzenia mogą doprowadzić do tego, że obydwa samochody wpadną w poślizg i uderzą w kolejne auta. W skrajny przypadku, może się to skończyć nawet karambolem.

Aby tego uniknąć, warto utrzymywać odpowiedni dystans. Przy obecnym taryfikatorze, szybka jazda i tak nie ma większego sensu. Nie warto więc wywierać tego typu presji na kierowcy jadącym przed nami. Oczywiście, na drogach zdarzają się osoby, które zapominają o opuszczeniu lewego pasa po zakończeniu manewru wyprzedzania. To również jest karalne. Jednak nie warto ryzykować życia i zdrowia swojego oraz innych dla możliwości wyprzedzenia takiego marudera. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Autostrada
Fot. pixabay.com

Policja prowadziła w ostatnim czasie akcje, której celem było karanie kierowców nie przestrzegających przepisów dotyczących odpowiedniej odległości na autostradach i trasach szybkiego ruchu. Zapewne, tego typu działania funkcjonariuszy będą wielokrotnie ponawiane. Dlatego radzimy uważać i jeździć z rozsądkiem.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News