Jedziesz na wakacje samochodem? To lista rzeczy, które powinieneś sprawdzić! Zobaczy czy o czymś nie zapomniałeś?

Jedziesz na wakacje samochodem? To lista rzeczy, które powinieneś sprawdzić! Zobaczy czy o czymś nie zapomniałeś?

Jedziesz na wakacje samochodem? To lista rzeczy, które powinieneś sprawdzić! Zobaczy czy o czymś nie zapomniałeś?

Podaj dalej

Wyjeżdżając na wakacje, wiele osób zapomina o dokładnym sprawdzeniu samochodu przed podróżą. Jeśli nie chcecie mieć problemów w trasie, warto przed podróżą sprawdzić kilka najważniejszych elementów w aucie.

Co powinno się sprawdzić w pierwszej kolejności?

Oczywiście poziom oleju, płynu chłodzenia i płynu hamulcowego. Równie ważny jest też płyn wspomagania układu kierowniczego. Sprawdzają to, warto zwrócić uwagę również na wycieki i zapocenia. Kolejną banalną, ale bardzo ważną kwestią są światła. Szczególnie jeśli w aucie mamy LED-y czy reflektory laserowe, wymiana ich na poboczu, szczególnie za granicą będzie po prostu niemożliwa.

obowiązkowe wyposażenie samochodu czarna skrzynka
fot. pixabay

Z zakupem żarówek ksenonowych też może być spory problem. Zwłaszcza, gdy jedna z nich spali się w weekend czy w nocy, a my będziemy chcieli dokupić ją na stacji benzynowej. Kolejnym ważnymi częściami są opony. Przede wszystkim trzeba skontrolować ciśnienie. W przypadku, gdy auto przewozi komplet pasażerów z bagażami zwykle powinno być wyższe.

Tutaj należy sprawdzić: głębokość bieżnika – nie może być płytszy niż 4 mm, a także stan gumy – ściany sparcenia i pęknięcia dyskwalifikują ogumienie z dalszej eksploatacji. Opony nie powinny być też starsze niż 5 lat. Warto sprawdzić również stan gumy w kole zapasowym.

Co jeszcze warto skontrolować?

Na pewno stan zawieszenia. Wahacze, tuleje metalowo-gumowe, amortyzatory czy sprężyny. Jeśli coś z tych elementów zawiedzie w trasie, a szczególnie za granicą, to z pewnością narobi nam to dużo problemów. Szukanie mechanika w obcym kraju nie należy do łatwych zadań. Naprawy poza granicami Polski nie będą też tanie.

autostrada a1 kierowca pod prąd
fot. pixabay

Oprócz zawieszenia, warto sprawdzić również w jakim stanie jest silnik – warto oddać auto do mechanika. Niech dokładnie obejrzy jednostkę napędową, podepnie komputer diagnostyczny i sprawdzić czy motor prawidłowo pracuje. Równie ważny jest też układ napędowy.

Przed wyjazdem, szczególnie za granicę, radzimy jeszcze sprawdzić miejscowe przepisy drogowe i zabrać ze sobą niezbędne elementy wyposażenia takie jak: odblaskowe kamizelki czy zapasowe żarówki. W niektórych krajach za brak takich rzeczy grożą wysokie mandaty.

Zobacz jak to 700-konne BMW M3 rozpędza się do 300 km/h! Robi piorunujące wrażenie!

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News