Jedziesz do Niemiec? Uważaj, będą tam teraz wyższe mandaty za przekroczenie prędkości!

Jedziesz do Niemiec? Uważaj, będą tam teraz wyższe mandaty za przekroczenie prędkości!

Mandaty w Niemczech

Podaj dalej

Całkiem niedawno, pisaliśmy o wyższych mandatach w Polsce. Tym razem przyszedł czas na Niemcy. Właśnie tam planowane jest zaostrzenie kar za przekroczenia dozwolonej prędkości. Maksymalna wysokość mandatu jaką będzie można zapłacić to aż 800 euro.

Co dokładnie się zmieni?

Jak dotąd, za każde przekroczenie prędkości o 10 km/h, policjanci wystawiali mandat wysokości 15 euro. Obecnie planowane jest zwiększenie tej stawki do 30 euro. Dotychczas kwota ta wzrastała do maksymalnie 680 euro. Teraz będzie to 800 euro. Stawki te dotyczą jednak tylko terenu zabudowanego. W przypadku przekroczenia prędkości w trasie dotąd można były zapłacić do 600 euro. Ta kwota wzrośnie, z kolei, do 700 euro. Patrząc na niemieckie zarobki to dość symboliczna korekta. Być może jednak skłoni do wolniejszej jazdy obcokrajowców.

Niemiecka policja
Fot. pixabay.com

Warto więc nieco zwolnić jeśli nie chcecie pozbyć się kilkuset euro podczas podróży do Niemiec. Uważać muszą również kierowcy ciężarówek. Spora osób z tej grupy zawodowej jest stałymi bywalcami naszych zachodnich sąsiadów.

Na co jeszcze uważać w Niemczech, aby nie dostać mandatu?

Jadąc do Niemiec trzeba pamiętać o tym, że tam radary mierzące prędkość mogą być ukryte w mało widocznym miejscu. Do tego, zwykle nie są one oznaczone. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do polskich przepisów, może mocno się zdziwić. Kolejna ważna kwestia, o które w naszym kraju wielu kierowców mogło nie słyszeć to obserwacje organizowane przez policji. Często zdarza się, że stróżowie prawa stoją na wiadukcie nad autostradą i przy pomocy lornetek obserwują czy kierowcy oraz pasażerowie w samochodach mają zapięte pasy. Jeśli nie mają to kontaktują się z patrolem ustawiony przy tej trasie i wyłapują takie osoby.

Autostrada
Fot. pixabay.com

Odradzamy jednak jeżdżenie bez pasów, nawet w Polsce. Nie dość, że można dostać za to mandat to jest to bardzo niebezpieczne. Siedząc na jednym z przednich foteli, ostre hamowanie bez pasów może skończyć się uderzeniem głowa w przednią szybę i nawet śmiercią. Pasy zapinajcie zawsze i to niezależnie od tego jak długi dystans pokonujecie. Radzimy też koniecznie zadbać o to, aby wszyscy pasażerowie je zapięli. Osoba siedząca na tylnej kanapie w aucie podczas wypadku może uderzyć w przedni fotel i uszkodzić kręgosłup pasażerowi lub kierowcy siedzącym z przodu. Właśnie dlatego zadbanie o tę kwestię jest niezwykle ważne. Nie warto ryzykować swojego zdrowia ani życia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News