James May ze starego Top Gear pokazuje Lotusa o mocy 2000 koni. Najmocniejsze auto świata i to elektryk!

James May ze starego Top Gear pokazuje Lotusa o mocy 2000 koni. Najmocniejsze auto świata i to elektryk!

Podaj dalej

James May znany również jako Kapitan Snuja pokazuje z bliska jedno z najszybszych aut świata. Samochód to Lotus Evji o mocy 2000 KM. Co ciekawe, auto ma napęd w pełni elektryczny.

Brytyjska firma Lotus przez lata borykała się z brakiem odpowiednich funduszy na nowe projekty. Obecnie należy do chińskiego koncernu Geely, który jest również właścicielem szwedzkiego Volvo. Chińczycy wiedzą jak podreperować wizerunek i finanse marki, co udowodnili nowymi modelami Volvo. Teraz przyszła pora na reanimację Lotusa.

Kilka szczegółów technicznych na temat Lotusa Evji

2000 koni mechanicznych nie bierze się ze spalinowego silnika V8 czy V12, a z czterech jednostek elektrycznych. Silniki umiejscowiono w okolicach każdego z kół, dzięki temu auto ma niemal idealny rozkład mas. Lotus osiąga pierwszą setkę w około 3 sekundy. Po kolejnych 3 sekundach Evjia jedzie już 200 km/h. Jej prędkość maksymalna to 300 km/h, ta osiągana jest w zaledwie 9 sekund. Zasięg wozu to 400 km. Podobno ładowanie ma zajmować tylko 9 minut, jednak potrzeba do tego jest specjalna ładowarka.

Lotus Evjia
Lotus Evjia

Lotus Evjia ma wiele zaawansowanych technologii. Laserowe światła, karbonową skorupę, a także elektrycznie otwierane do góry drzwi. Samochód nie ma też klamek. To zbędny balast. W dodatku klamki często zaburzają aerodynamikę. Drzwi otwiera się przyciskiem na pilocie. Na rynek trafi zaledwie 130 egzemplarzy tego modelu. Samochód ma kosztować ponad 2 miliony dolarów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News