Jakimi samochodami jeździli ludzie w latach 20. XX wieku? Zobacz wideo!

Jakimi samochodami jeździli ludzie w latach 20. XX wieku? Zobacz wideo!

Ford T

Podaj dalej

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądał świat przed II Wojną Światową. Teraz możecie to zobaczyć dzięki amerykańskim nagraniom, które podbijają YouTube’a. Jedno z nich pochodzi z lat 20. XX wieku i zostało nakręcone w Nowym Jorku.

Jak wyglądał świat w tamtych latach?

Dzięki takim nagraniom wideo można zobaczyć jakimi samochodami poruszali się ludzie w czasach międzywojennych w USA. Właśnie tam oprócz Republiki Weimarskiej tak naprawdę kiełkowała motoryzacja. Co rzuca się w oczy oglądając ten film? Przede wszystkim, całkiem spory ruch drogowy. Na nagraniu widać, że samochodów jest tam całkiem sporo.

Można zauważyć również prężnie działający transport publiczny. Autobusy i tramwaje wyraźnie dominują. Ciekawy jest też sposób ubioru ludzi. Widać dość oficjalne stroje. Większość mężczyzn ma garnitury i kapelusze, a kobiety eleganckie suknie i również nakrycia głowy.

Już w tamtym okresie, w Nowym Jorku było wiele wysokich budynków. Już wtedy były tam drapacze chmur. Pierwszy taki budynek powstał jeszcze w 1889 roku. Widać, że już wtedy miasto to było dość zamożne i prywatni inwestorzy oraz władze miasta mogli pozwolić sobie na tak potężne inwestycje.

Jak wygląda świat obecnie?

Co zmieniło się od tamtych lat? Przede wszystkim z znaczącym stopniu przybyło samochodów. Jednak miasta na całym świecie coraz agresywniej ograniczają ruch w centrach. Powoli rozwija się za to infrastruktura dla aut elektrycznych, które stopniowo będą wypychały z rynku samochody z konwencjonalnym napędem spalinowym.

Rozwinął się również transport publiczny. Jest szybszy, wygodniejszy oraz bardziej ekologiczny. Ludzie zmienili również ubiór na znacznie luźniejszy. Na kanale, na którym został zamieszczony film z lat 20. XX wieku, są jeszcze inne nagrania z kolejnych dekad. Warto zobaczyć jak stopniowo zmieniało się to miasto, samochody oraz ludzie w nim mieszkający. To zaskakujące jak bardzo w ciągu kilku dekad może zmienić się tak ogromna aglomeracja.

Dzięki temu można zobacz jak zmienia się moda, a także jak postępuje rozwój technologiczny i urbanistyczny. Coś co jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się niemożliwe, w dzisiejszych czasach jest zupełnie oczywiste. Co czeka nas w przyszłości? Tego nikt nie wie.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News