Jaki olej wybrać? Podpowiadamy jak szybko i skutecznie sprawdzić, który olej powinniśmy kupić!

Jaki olej wybrać? Podpowiadamy jak szybko i skutecznie sprawdzić, który olej powinniśmy kupić!

Sprawdzanie oleju

Podaj dalej

Wiele osób zastanawia się jaki olej powinni wybrać do silnika w swoim samochodzie. Część użytkowników decyduje się na zalanie oleju, który stosował poprzedni właściciel. Czy to dobre rozwiązanie? Co zrobić, jeśli nie wiadomo jaki olej był wcześniej używany?

Czy warto lać ten sam olej co poprzedni właściciel? Jak go dobrać?

Tak, ale pod warunkiem, że jest to olej dopuszczalny przez producenta naszego samochodu oraz przez wybraną przez nas firmę produkującą oleje. Jeśli poprzedni właściciel stosował olej 5W30 lub 5W40 to w zdecydowanej liczbie przypadków można nadal taki olej lać. Oczywiście wcześniej zalecamy wpisanie w wyszukiwarce Google frazy zawierające wybraną przez nas firmę produkującą olej i dwóch słów: dobierz olej. W ten sposób uda się znaleźć stronę producenta oleju, a po w pisaniu modelu auta i silnika wyskoczy nam lista zalecanych olejów. Jeśli jednak poprzedni właściciel stosował olej 10W40 to radzimy dobrze się zastanowić czy dalej lać taki olej. Zwykle jest on stosowany z powodu oszczędności i nie ma takiej odporności na wysokie temperatury jak olej 5W40, do tego gorzej rozprowadza się po silniku w trakcie uruchamiania.

Oleje
Fot. pixabay.com

Jeśli lubi się dynamiczną jazdę lub zdecydowaną większość czasu samochód jeździ z wyższymi prędkościami po autostradach i trasach szybkiego ruchu. Wówczas można rozważyć zmianę oleju z 5W30 na 5W40, jeśli ten pierwszy był wcześniej stosowany. Właściwie olej 5W30 można w każdym przypadku zastąpić olejem 5W40. Jest bardziej odporny na przegrzanie, a z racji mniejszej popularności można go kupić taniej. Oczywiście wcześniej radzimy skonsultować to z mechanikiem oraz sprawdzić na stronie producenta oleju i w instrukcji auta.

Fot. pixabay.com

O czym pamiętać przy wymianie oleju?

Oczywiście o wymianie filtra oleju oraz filtra powietrza. Ten pierwszy odpowiada za oczyszczanie oleju, drugi za wyłapywanie kurzu, który mógłby się dostać do silnika i go uszkodzić. Bez wymiany tych dwóch rzeczy, zalanie nowego oleju nie ma najmniejszego sensu. Wymiana oleju powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż co 15 000 km. W autach użytkowanych dynamicznie lub głównie w ruchu miejskim warto pomyśleć nad skróceniem tego interwału do 10 000 km. Z kolei, w przypadku samochodów sportowy, olej powinno wymieniać się co 8000 km.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News