Jak w prosty sposób ,,wyłączyć'' kontrolkę Check engine? Oto kilka praktycznych rad!

Jak w prosty sposób ,,wyłączyć'' kontrolkę Check engine? Oto kilka praktycznych rad!

Kontrolki

Podaj dalej

Kontrolka awarii silnika znana również jak Check engine, u większości kierowców budzi przerażenie. Choć nie musi to być nic poważnego, to niestety są przypadki, w których wiąże się to z dużymi wydatkami na naprawę.

Jak tanio i szybko rozwiązać ten problem?

W niektórych przypadkach okazuje się, że winę za zapalenie się kontrolki Check engine ponosi słaba jakość paliwa. Nawet jeśli zatankowaliście na stacji renomowanej marki, może okazać się, że akurat tego dnia trafiliście na benzynę lub olej napędowy nie najlepszej jakości. Często nie jest to tak, że mamy do czynienia z paliwem bardzo kiepskim, zwykle różnica jest niewielka. Jednak część silników na to reaguje kontrolką Check engine.

Tankowanie
Fot. pixabay.com

Można spróbować wyjeździć paliwo, które zatankowaliście. Następnie nalać paliwa premium lub o wyższej liczbie oktanów. Co ciekawe, w wielu przypadkach to pomaga. Można spróbować też zastosowania preparatu oczyszczającego układ paliwowy. Najlepiej wybierać produkty, które wlewa się do baku.

silnik
Fot. pixabay.com

Jak jeszcze można poradzić sobie z kontrolką Check engine?

Kontrolka ta może oznaczać też problem ze świecami lub cewkami. Można spróbować wymienić świece – taka czynność serwisowa zwykle jest tańsza niż wymiana cewek. Jednak przed montażem nowych, warto je obejrzeć i sprawdzić. Trzeba pamiętać o tym, że nie w każdym przypadku widać wszystkie uszkodzenia. Czasem ciężko je zobaczyć. Warto sprawdzić też przewody zapłonowe i jeśli jest taka możliwości to je również wymienić – nie we wszystkich autach się da. Jeśli i to nie pomoże, trzeba oddać auto do mechanika na diagnozę. W takim przypadku nie ma już innego wyjścia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News