Jak daleko jesteśmy w klasyfikacji medalowej?

Jak daleko jesteśmy w klasyfikacji medalowej?

Bieganie

Podaj dalej

Co prawda letnia olimpiada w Tokio jeszcze się nie skończyła. Jednak można już pokusić się na wstępne porównanie osiągnięć polskich sportowców. Jak wypadają obecne wyniki na tle poprzednich igrzysk z 2016 roku?

Porównanie igrzysk w Rio de Janeiro z olimpiadą w Tokio

Podczas letniej olimpiady, która odbyła się 5 lat temu w Rio de Janeiro w Brazylii Polacy zdobyli 11 medali. 6 brązowych, 3 srebrne oraz 2 złote. Tym samym polscy sportowcy uplasowali się wtedy na 33. miejscu. Liderem kwalifikacji medalowej było w tamtym czasie USA, a łącznie wszystkie kraje sklasyfikowano na 78. miejscach.

Jak wygląda klasyfikacja medalowa olimpiady w Tokio na dzień 29. lipca. Niestety nie za kolorowo. Obecnie polscy sportowcy mają na koncie tylko jeden srebrny medal, który zdobyły Polki w wioślarstwie – Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann. To pierwszy medal i miejmy nadzieję, że nie ostatni.

Wioślarki
Fot. pixabay.com

Niestety poza tym jednym spektakularnym sukcesem – póki co – polscy sportowcy nie dobyli innych trofeów. W obecnej kwalifikacji nasz kraj jest na 46. miejscu. Na 59 lokat. Na pierwszym miejscu listy są Chiny (z wynikiem 30 medali), za nimi Japonia (25 medali), a na trzecim miejscu USA (38 medali). Stany Zjednoczone zostały sklasyfikowane za krajami azjatyckimi ze względu na mniejszą ilość zdobytych złotych medali.

Czy są jakieś perspektywy na kolejne medale dla Polaków?

Są, ale nie będzie to łatwe zadanie. Do końca olimpiady w Tokio zostało już niewiele ponad tydzień. Z drugiej strony, jest jeszcze sporo różnych dyscyplin, w których polscy sportowcy mogą zdobyć medale. Możemy liczyć między innymi jeszcze na siatkarzy, tenisistów, żeglarzy, kolarzy, a także na siatkarzy plażowych.

Nie będą mieli łatwego zadania, ale trzymamy za nich kciuki. Choć presja jest duża, bo polscy sportowcy zdobyli póki co dopiero jeden medal. Patrząc na poprzednie igrzyska i 11 medali, kibice z pewnością czują spory niedosyt. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja się zmieni i chociaż zbliżymy się do osiągnięć z Rio de Janeiro. Niestety patrząc na to chłodnym okiem, może być bardzo ciężko.

Pływanie
Fot. pixabay.com

Przygotowanie do olimpiady wymaga wiele lat ciężkich treningów i wyrzeczeń, a często też dużej pomocy sponsorów. Niestety mimo wysiłków nie zawsze udaje się zdobyć nawet brązowy medal. Najbardziej poszkodowani czują się pewnie ci na 4. miejscach. Jak widać sport nie zawsze jest sprawiedliwy.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również