Jak często zmieniać samochody, aby uniknąć kosztownych napraw?

Zastanawialiście się kiedyś, jak często należy zmieniać samochody, aby uniknąć wysokich kosztów serwisowania. Podpowiadamy, co ile lat warto kupować kolejne auta i pozbywać się starych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu, aby nie wbić się na minę?

Naprawa auta
Podaj dalej

Jak często zmieniać samochody z salonu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ale spróbujemy określić przybliżony okres, w którym samochód może zacząć się poważnie psuć. W przypadku aut nowych jest to dość proste. Tego typu auta powinno się sprzedawać po 2-3 latach lub po przejechaniu 200 000 km. Jeżeli chodzi o samochody z drugiej ręki, sytuacja wygląda nieco inaczej.

Podziemny parking
Fot. pixabay.com

Jak powinno się kupować auto z drugiej ręki?

Tego typu samochód trzeba najpierw dokładnie sprawdzić. Warto, żeby taki egzemplarz miał możliwie jak najmniejszy przebieg, ale też miał udokumentowane wszystkie wymiany i naprawy. Auto powinno być serwisowane na bieżąco. Na wszystko muszą być faktury lub rachunki. Ostatni krok to ocena powypadkowej historii pojazdu. Jeśli wszystko jest w porządku, warto zdecydować się na taki egzemplarz.

Kiedy sprzedać pojazd używany i zmienić go na kolejny?

Możliwości jest kilka. Jedna z pierwszych to pozbycie się auta, kiedy w krótkim czasie zacznie zaczną pojawiać się poważne usterki. W takiej sytuacji można je naprawić i wystawić samochód za wyższą cenę lub nie ruszać i sprzedać trochę taniej. Jeśli jednak samochód używany był regularnie serwisowany, powinien spokojnie przejechać 100 000 km bez poważnych usterek. Oczywiście w przypadku aut z drugiej ręki jest to zawsze loteria. Jednak, jeżeli pojazd był w ostatnim czasie mocno doinwestowany, raczej bez poważniejszych usterek pokona taki dystans.

stacja paliw mechanik zarażenie choroba zakaźna koronawirus więzienie
Fot. pixabay.com

Jednak nie zawsze należy się kierować tą zasadą. Jeśli jeździcie dużo i głównie w trasach, to auto pokona bez większych problemów 150 000-200 000 km. Użytkując je w mieście, usterki mogą pojawić się szybciej. Oczywiście, znajdą się i tacy, którzy przejadą swoim samochodem nawet 300 000 km. Jednak takich ludzi jest niewiele, szczególnie jeżeli mówimy o autach 10- czy 15-letnich. Jeżeli wasz samochód nie jest wozem kolekcjonerskim lub sportowym, nie warto zbyt długo się z nim wiązać. Znacznie bezpieczniej będą częste zmiany. Oczywiście trzeba to robić z głową i rozsądnie. Kolejne samochód nie musi koniecznie być nowszy, ale ważne, żeby był w lepszym stanie niż poprzedni.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również