Jak często wymieniać filtry w samochodzie? O części z tych filtrów jeszcze nie słyszałeś!

Jak często wymieniać filtry w samochodzie? O części z tych filtrów jeszcze nie słyszałeś!

Filtr oleju

Podaj dalej

W samochodzie jest kilka ważny filtrów, które trzeba regularnie wymieniać. Jednak nie wszyscy o nich pamiętają. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla was artykuł zawierający informacje, jakie filtry wymienić i jak często należy to robić.

Wymiana filtra oleju i filtra powietrza

Przede wszystkim każdy bez względy na model samochodu, którym jeździ powinien regularnie wymieniać podstawowe filtry. Umownie można do nich zaliczyć filtr oleju, powietrza, a także filtr paliwa i kabinowy. Filtr oleju odpowiada za odpowiednie czyszczenie tego środka smarnego silnika. Aby możliwie przez jak najdłuższy czas olej był w dobrej kondycji, trzeba wymieniać wspomniany filtr nie później niż do 15 000 km. W przypadku samochodów eksploatowanych intensywniej zaleca się skrócenie tego interwału do 10 000 km. Z kolei, w aut sportowych, taka czynność powinna być wykonywana nawet co 8000 km. Oczywiście filtr oleju zawsze wymieniać się z olejem.

Filtr powietrza
Fot. pixabay.com

Kolejny bardzo ważny element filtrujący to filtr powietrza. Odpowiada on za oczyszczanie powietrza zasysanego przez silniki. To musi być możliwie jak najczystsze, aby nie uszkodzić jednostki napędowej od środka. Ten filtr chroni między innymi silnik przez ryzykiem zassania drobinek brudu i piasku. Te mogłyby bardzo szybko uszkodzić elementy motoru. Na przykład gładzie cylindrów. Jak często należy wymieniać filtr powietrza? Nie rzadziej niż co 15 000 km lub częściej. W tym przypadku obowiązują dokładnie takie same zasady jak przy wymianie filtra oleju. Najlepiej zawsze wymieniać je razem.

Wymiana filtra paliwa, interwał zależy od silnika

Równie ważnym filtrem, jest filtr paliwa. Ten odpowiada za odpowiednią czystość paliwa. W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym wyposażonym w pośrednim wtrysk paliwa należy go wymieniać co 50 000 km. Jeżeli mamy do czynienia z jednostką benzynową z wtryskiem bezpośrednim to warto rozważyć zmniejszenie takiego interwału nawet do 15 000 km. Wtryskiwacze w takim układzie są znacznie bardziej wrażliwe niż w starszym wtrysku pośrednim (MPI). Podobnie jest w przy przypadku diesli. Tu jednak koniecznie radzimy skrócić interwał wymiany do 15 000 km.

Automat
Fot. pixabay.com

O jakich filtrach należy jeszcze pamiętać? Na pewno o filtrze klimatyzacji zwanym również osuszaczem. Co ile należy wymieniać osuszacz? Najlepiej nie później niż 2 lata. Radzimy też zainteresować się filtrem przymocowany do miski automatycznej skrzyni biegów. Należy wymieniać go wraz z olejem nie później niż co 80 000 km.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News