Pomimo prawa według, którego cofanie liczników jest przestępstwem i grozi za to kara więzienia, wiele osób nadal to robi. Jakich sposobów używają, aby zatrzeć ślady tego procederu? W jakich autach najczęściej cofa się przebieg?
Przekręty w leasingowanych i najmowanych długoterminowo autach
Jedną z grup osób, które dopuszczają się kręcenia liczników, są właściciele nowych samochodów. W przypadku najmu długoterminowego lub leasingu, trzeba podać roczny przebieg auta. Im więcej kilometrów pokonujemy, tym wzrasta koszt miesięcznej raty. Dotyczy to głównie pojazdów finansowanych w ramach najmu długoterminowego. Niektórzy nieuczciwi użytkownicy odłączają liczniki lub zakłócają ich pracę na pewien czas. Przez co przebieg auta nie rośnie, tylko zatrzymuje się na danej wartości. Gorzej, jeśli taki samochód zostanie zatrzymany przez policję.

Kręcenie liczników przed okresowym badaniem
Kolejny sposób cofania licznika, który stosowany jest przez użytkowników aut pokonujących duże dystanse. Robią to przed każdym rocznym przeglądem na stacji kontroli pojazdu. Zanim tam pojadą, najpierw odwiedzają warsztat lub mechanika, który zajmuje się ,,korektą’’ przebiegu. Jak duża jest skala tego problemu? Niestety tego nie wiemy. Oczywiście, przebieg jest spisywany przy każdej policyjnej kontroli. Jednak i tak jest dość łatwo go cofnąć. Jak widać trudno znaleźć skuteczny sposób na tego typu oszustów.

Cofanie liczników przed polską granicą
Niestety, to nie żart. Niektórzy nieuczciwi handlarze cofają przebiegi w sprowadzonych autach jeszcze zanim te opuszczą polsko-niemiecką granicę. Jak to wygląda? Laweta pełna samochodów zatrzymuje się na jednym z parkingów po niemieckiej stronie, następnie po chwili pojawia się auto z osobą wyposażoną w odpowiedni komputer diagnostyczny. Kolejny krok to cofnięcie liczników we wszystkich przewożonych autach. Jak widać pomysłowość oszustów w Polsce nie zna granicy. Jednak kręcenie liczników to niestety problemy spotykany również w Niemczech czy innych krajach na zachodzie Europy. Pomimo rygorystycznych przepisów, zawsze znajdą się kombinatorzy, którzy będą potrafili ,,obejść’’ prawo w sprytny sposób. Mamy jednak nadzieję, że z czasem pojawią się kolejne pomysły na zaostrzenie przepisów w tej kwestii.
Fot. pixabay.com