Do niedawna takich aut było pełno na ulicach! Dzisiaj sportowa wersja tego modelu kosztuje krocie!

Do niedawna takich aut było pełno na ulicach! Dzisiaj sportowa wersja tego modelu kosztuje krocie!

Alfa Romeo

Podaj dalej

Alfa Romeo wypuściła na rynek wiele ciekawych modeli, o których pamiętają już tylko prawdziwi fani tej włoskiej marki. Jednym z takich aut jest 156 w sportowej wersji GTA.

Alfa Romeo 156 GTA to prawdziwy biały kruk

Odmiana GTA ma pod maską wolnossącą jednostkę V6 o pojemności 3,2 l. Moc takiego auta to 250 KM. Maksymalny moment obrotowy w tym przypadku wynosi 300 Nm. Samochód osiąga pierwszą setkę w 6,3 s. Jego prędkość maksymalna to 250 km/h.

W dzisiejszych czasach takie osiągi nie robią już zbyt dużego wrażenia. Jednak w latach 90. i 2000 były to bardzo dobre sportowe parametry. Niestety pod względem osiągów Alfa Romeo 156 odstawała od BMW M3, Audi S4 czy Mercedesa C 55 AMG. Jednak miała swój wyrafinowany włoski styl i nie była tak popularna jak samochody sportowe niemieckich producentów.

Auto dysponuje napędem 4×4. Dzięki czemu prowadzi się znacznie lepiej niż odmiany modelu 156 ze standardowym napędem na przód. Ciężko skonstruować samochód z taką mocą, napędem na przód, który będzie się dobrze prowadził.

Dlaczego model GTA jest tak kultowy?

Bo to – do niedawna – była to ostatnia taka wersja Alfy Romeo w klasie średniej. Co ciekawe, kolejna generacja włoskiego auta segmentu D, model 159 – nie była już oferowana w sportowej odmianie. Do tradycji tej Włosi wrócili dopiero przy okazji premiery modelu Gulia. Jednak w tym przypadku początkowo wybrano nazwę Quadrifoglio. Dopiero w 2020 roku na rynku pojawiła się wersja GTA oraz GTAm. Jednak o zupełnie innym charakterze niż w przypadku modelu 156.

Gulia GTA i GTAm są jeszcze agresywniejsze niż Quadrifoglio. To wersje niemal torowe, które przeszły szereg poważnych modyfikacji. Model 156 GTA miał znacznie spokojniejszy charakter, ale również był rasową wersją sportową.

Ile kosztuje obecnie Alfa Romeo 156 w wersji cywilnej, a ile odmiana GTA?

Najtańsze egzemplarze Alfa Romeo 156 w topowej wersji GTA kosztują około 45 000 zł. Te wymagają generalnego remontu. Najdroższe są wyceniane na 160 000 zł. Odmiany GTA nie znajdziecie na polskich portalach aukcyjnych. Takich aut trzeba szukać w Niemczech lub innych krajach zachodnich. Dla porównania. Wersje cywilne kosztują natomiast od około 2000 zł do około 36 000 zł. Cena uzależniona jest oczywiście od stanu, ale też od wersji silnikowej i skrzyni biegów.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News