Dlaczego na desce rozdzielczej świeci się kontrolka silnika - Check engine? Co może być przyczyną takiej awarii?

Dlaczego na desce rozdzielczej świeci się kontrolka silnika - Check engine? Co może być przyczyną takiej awarii?

Kontrolki

Podaj dalej

Kontrolka silnika Check engine może wyświetlić się w każdym aucie. Niezależnie od tego czy jeździcie dieslem czy autem z silnikiem benzynowym. Czy Wasz samochód jest nowy czy kilkunastoletni, ten problem może zdarzyć się każdemu.

Jakie usterki oznacz kontrolka silnika Check engine?

Możliwości jest naprawdę dużo. Może to być kwestia słabej jakości paliwa, ale to nie wszystko. W niektórych przypadkach, winę za zapalenie się kontrolki Check engine ponosi na przykład zużyty katalizator. W przypadku silnika Diesla, wina może leżeć po stronie zapchanego filtra cząstek stałych DPF lub niesprawnego zaworu EGR. Przyczyną może być również niesprawny przepływomierz.

Mechanik
Fot. pixabay.com

Co jeszcze warto sprawdzić w przypadku takiego problemu?

Spotykane są również takie sytuacje, że przyczyna zaświecenia się kontrolki silnika jest niesprawna turbosprężarka. Zdarzają się też problemy z sondami lambda, awariami cewek oraz zużytymi świecami lub przewodami zapłonowymi.

płyn do spryskiwaczy hamulcowy chłodniczy olej samochód uszkodzenia silnik
fot. pixabay

W przypadku samochodów z instalacją LPG, winę za zapalenie się kontrolki Check engine może ponosić nieprawidłowe wystrojenie komputera odpowiedzialnego za zasilanie silnika gazem. Jak widać źródeł takiego problemu może być naprawdę dużo. Dlatego warto w takiej sytuacji odwiedzić doświadczonego mechanika, który ma dobry komputer diagnostyczny. Nikt nie chce przecież wymieniać wielu części przed osiągnięciem zamierzonego efektu.

Jak w prosty sposób ,,wyłączyć” kontrolkę Check engine? Oto kilka praktycznych rad!

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News