Czy zawór instalacji gazowej zawsze odbija? Zobacz wyjaśnienie! [WIDEO]

Czy zawór instalacji gazowej zawsze odbija? Zobacz wyjaśnienie! [WIDEO]

Podaj dalej

Wielu użytkowników instalacji gazowej zauważa zjawisko nieodbijania wielozaworu LPG podczas tankowania. Dlaczego tak jest i czy użytkownicy aut zasilanych tym paliwem mają się czego obawiać? Bardzo dobrze wyjaśnił to właściciel firmy Energy Gaz Polska w zamieszczonym filmie.

Czy zawór instalacji gazowej zawsze odbija?

Wielozawór w butli, do której tankujemy gaz jest po to aby dozować wlewany gaz oraz pośrednio dawkować go do silnika. Oczywiście w dużym uproszczeniu. Gdy gazu jest już zbyt dużo w zbiorniku blokuje, a precyzyjniej mówiąc spowalnia jego przepływ. Każda butla ma tego typu zabezpieczenie, które uniemożliwia zatankowanie jej powyżej 80%.

Jednak jest to granica płynna. Poziom napełniania butli zależy od wielu różnych czynników. Nawet od temperatury na dworze. Stąd raz uda nam się zatankować trochę więcej gazu, a raz mniej. Momentowi spowolnienia przypływu gazu do zbiornika często towarzyszy charakterystyczne odbicia pistoletu dystrybutora LPG. Jednak jeśli gaz jest tankowany z niższym ciśnieniem np. przy niższej temperaturze na zewnątrz to wtedy przepływ gazu po prostu się spowolni bez wyraźnego odbicia. Jest to jak najbardziej normalne i nie trzeba się o nic obawiać.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News