Czy warto zmienić olej w silniku z 10W40 na 5w40?

Czy warto zmienić olej w silniku z 10W40 na 5w40?

Oleje

Podaj dalej

Czy warto zmienić olej 10w40 na 5W40 w swoim samochodzie. Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca taka oczywista. W jakich przypadkach warto to zrobić?

Przejście z 10w40 na 5W40

Jeżeli kupiliście auto, do którego silnika poprzedni właściciel lał olej 10w40 to można nadal lać taki sam olej. Ten rodzaj oleju stosuje się głównie do samochodów, które nie są poddawane dużym przeciążeniom. Większość producentów oferujących oleje 10w40 sprzedaje je w formie półsyntetyków. Te nadają się do zwykłej spokojnej jazdy i do sporadycznego przyspieszania. Oleje te szybciej tracą swoje właściwości. W wielu przypadkach wymagają wymiany już po 8000 km.

NAJGORĘTSZA POLSKA PREMIERA ROKU 2021! SPRAWDŹ JUŻ DZISIAJ

Oprócz tego oleje 10w40 też znacznie dłużej rozprowadzają się w silniku po rozruchu na zimno. Jeżeli auto ma 15 lub 20 lat i przebieg powyżej 400 000 km to zastosowanie oleju 5W40 może spowodować wypłukanie nagarów, a co za tym idzie uszkodzenie niektórych elementów silnika. Jednak w zdecydowanej większości przypadków zmiana oleju na w pełni syntetyczny 5W40 przynosi dobre rezultaty.

Jak często wymieniać olej
For. pixabay.com

Dlaczego warto zmienić olej z 10w40 na 5W40?

Przede wszystkim ze względu na fakt, że oleje 5W40 lepiej rozprowadzają się podczas zimnego rozruchu. Dzięki temu elementy silnika są lepiej smarowane i wytrzymują większy przebieg. Oleje, które dłużej rozlewają się po silniku w pewnym stopniu przyspieszają zużycie jego górnych elementów takich jak na przykład popychacze zaworów.

NAJGORĘTSZA POLSKA PREMIERA ROKU 2021! SPRAWDŹ JUŻ DZISIAJ

W przypadku silników 4-cylindrowych różnice w cenach olejów nie są też zbyt duże. Wahają się w granicach od około 20 do 40 zł. Decydując się na pełny syntetyk 5W40 zapewniacie swojemu silnikowi lepsze zabezpieczenie podczas ostrzejszej jazdy i częstszego korzystania z wyższych obrotów. Nie jest to jednak olej typowo sportowy. Do torowego upalania znacznie lepiej sprawdzi się 5W50, a nawet 10W60. Ten ostatni olej jest przeznaczony głównie do bardzo szybkich aut użytkowanych w skrajnie ekstremalnych warunkach.

Sprawdzenie oleju
Fot. pixabay.com

Zanim jednak zdecydujecie się zrezygnować z oleju 10w40 i przejść na 5W40 zajrzyjcie do instrukcji obsługi waszego auta lub skonsultujcie to z odpowiednim mechanikiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do niektórych nowych silników zupełnie nie nadaje się ani 10W40, ani nawet 5W40. Może okazać się, że jednostka w waszym aucie wymaga na przykład olej 0W40. Dlatego warto zajrzeć do instrukcji auta lub wpisać w wyszukiwarce Google wybraną firmę produkującą oleje, którą preferujecie i frazę dobierz olej.

NAJGORĘTSZA POLSKA PREMIERA ROKU 2021! SPRAWDŹ JUŻ DZISIAJ

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News